Skip to main content

Kars Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Kars, şehir, Türkiye’nin kuzeydoğusu. Ayrıca Kars arkadaşlık sitesi üzerinden dost edinebileceğiniz şehir, Aras Nehri’nin bir kolu olan Kars Nehri üzerinde, Ermenistan sınırına yakın, deniz seviyesinden 5.740 fit (1.750 metre) yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır. Daha eski bir üst bölüme ve güneyde daha yeni bir bölüme ayrılan şehir, Kars Nehri’nin her iki tarafında uzanır; Şehrin iki bölümü Selçuklu Türkleri tarafından yaptırılan eski bir köprü ile birbirine bağlanmaktadır. Şehir Batman ve Tunceli gibi soğuk bir şehirdir.

Kars Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

9. ve 10. yüzyıllarda bağımsız bir Ermeni beyliğinin yeri olan Kars, 11. yüzyılda Selçukluların eline geçti. 13. yüzyılda Moğollar ve 1387’de Timur (Tamerlane) tarafından alınan, 1514’te Osmanlı İmparatorluğu’na dahil edildi. Ardından Kars arkadaşlık sitesi şehri olan Kars 1731’de İranlıların kuşatmasına direndikten ve 1807’de Ruslara başarıyla direndikten sonra 1828’de Rusların eline geçti. 1855 ve 1877-78’de Rusya tarafından resmen ilhak edildi. 1918’de Türkiye’ye geri döndü, ancak daha sonra Sovyetler Birliği (1945–47) Ermeni Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak onu geri almaya çalışamadı.

Kars’ın Arkadaşlık Sitesi – Ekonomisi

Kars, hayvancılık için önemli bir ticaret merkezi ve peyniri ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda Kars arkadaşlık sitesi ilinde kaba yün, halı ve keçe üretir. Önemli bir askeri istasyon, ana Türk şehirlerine demiryolu ve karayolu ile bağlıdır. Kars’ın tarihi binaları arasında camiye dönüştürülmüş bir Ermeni kilisesi olan Kümbet Camii (“Havariler Kilisesi”); Osmanlı döneminden kalma bir hamam; ve bir zamanlar güçlü bir askeri karakol (muhtemelen 16. yüzyılın sonları) olan, nehirden sarkan eski bir kale. Kars çevresindeki bölge, antik dönemde Ermeni krallığının bir parçasıydı ve o dönemden kalma bir dizi siteyi içeriyordu. Kars şehrinin doğusunda ve Ermeni sınırına yakın olan Ani, 10. yüzyılda Bagratid başkentiydi. Pop. (2000) 78,473; (2013 tahmini) 78.100 ve Evlilik Sitesi.

Kars, deniz seviyesinden 1.500 kilometreden yüksek rakımı ile Türkiye’nin en yüksek şehirlerinden biridir. 250.000’den fazla nüfusa sahip olan kent, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Ardahan ve Ermenistan ile komşudur. Kars bölgesi, zengin tarihi boyunca birçok medeniyet için her zaman büyük önem taşımıştır. Şimdi Ankara Garı’ndan Kars Garı’na uzanan Doğu Ekspresi’nin artan popülaritesi sayesinde kent, her yerde öne çıkan bir turizm destinasyonu oldu.