Skip to main content

Ankara Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Tarihsel olarak Ankara Arkadaşlık Sitesi Ancyra olarak bilinen Ankara, Türkiye’nin başkentidir. Anadolu’nun orta kesiminde yer alan kent, kent merkezinde 4,5 milyon, Ankara ilinde 5,6 milyonun üzerinde nüfusa sahip olup, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük kentidir. Eski Kelt eyaleti Galatia’nın (M.Ö. 280-64) ve daha sonra aynı adı taşıyan Roma eyaletinin (M.Ö. 25 – 7. yüzyıl) başkenti olarak hizmet veren şehir, çeşitli Hattian, Hitit, Lidya, Frig Galat, Yunan, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı arkeolojik siteleri. Osmanlılar kenti önce Anadolu Eyaletinin (1393 – 15. yüzyılın sonları), ardından da Angora Vilayeti’nin (1867–1922) başkenti yaptılar. Ankara’nın tarihi merkezi, Sakarya Nehri’nin bir kolu olan Ankara Nehri’nin sol kıyısında 150 m (500 ft) yükselen kayalık bir tepedir. Tepe, Ankara Kalesi kalıntılarının taçlandırdığı kalıntılardır. Yapıtlarından çok azı günümüze ulaşmış olsa da, şehrin her yerinde iyi korunmuş Roma ve Osmanlı mimarisinin örnekleri vardır, en dikkat çekici olanı, Res Gestae Divi Augusti’yi kaydeden Monumentum Ancyranum’un bulunduğu MÖ 20 Augustus Tapınağı ve Roma’dır.

Ankara ve Ekonomisi – Arkadaşlık Sitesi

Bizim Ankara Arkadaşlık Sitesi olarak bildiğimiz kadarıyla şehrin ekonomisi konusunda sizi aydınlatmak isteriz. Şehir, yüzyıllar boyunca tiftik (Ankara keçisinden) ve Ankara yünü (Angora tavşanından) ihraç etmiştir. 19. yüzyılda şehir ayrıca önemli miktarlarda keçi ve kedi derisi, sakız, balmumu, bal, çilek ve kök boyası ihraç etti. Birinci Dünya Savaşı öncesinde demiryolu ile İstanbul’a bağlanarak tiftik, yün, çilek ve tahıl ihracatına devam etti.

İç Anadolu Bölgesi, Türkiye’deki başlıca üzüm ve şarap üretim merkezlerinden biridir ve Ankara özellikle Kalecik Karası ve Muscat üzümleri ile ünlüdür; ve şehrin Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere mahallesinde üretilen Kavaklıdere şarabı. Ankara armutlarıyla da ünlüdür. Ankara’nın bir diğer ünlü doğal ürünü ise, açık rengiyle tanınan ve çoğunlukla Gazi ilçesindeki Atatürk Orman Çiftliği ve Hayvanat Bahçesi, Elmadağ, Çubuk ve Beypazarı’ndaki diğer tesisler tarafından üretilen yerli bal türüdür (Ankara Balı). ilçeler. Ankara Çubuk Çayı üzerindeki Çubuk-1 ve Çubuk-2 barajları Türkiye Cumhuriyeti’nde yapılan ilk barajlar arasındadır. Kırıkkale‘ye yakındır.

Ankara Arkadaşlık Sitesi – Savunma Sanayii

Bu güzelim şehirde Ankara Arkadaşlık Sitesi olarak bildiğimiz diğer bir şey ise savunma sanayiinde ileri gelişidir. Ankara, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, MKE, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, FNSS, [32] Nurol Makina, ve çok sayıda sanayi tesislerinin ve merkezlerinin bulunduğu, devlete ait ve özel Türk savunma ve havacılık şirketlerinin merkezidir. diğer firmalar yer almaktadır. Bu savunma ve havacılık firmalarından yabancı ülkelere ihracat, geçtiğimiz on yıllarda istikrarlı bir şekilde artmıştır. Ankara’daki IDEF, küresel silah endüstrisinin en büyük uluslararası fuarlarından biridir. Alman otobüs ve kamyon üreticisi MAN SE gibi bazı küresel otomotiv şirketlerinin de Ankara’da üretim tesisleri bulunmaktadır. [34] Ankara, Türkiye’nin en büyük sanayi parkı olan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Ankara’daki karmaşık istihdamın büyük bir yüzdesi devlet kurumları tarafından sağlanmaktadır; Türk hükümetinin bakanlıkları, alt yönetimleri ve diğer idari organları gibi. Ayrıca kendi ülkelerinin büyükelçiliklerinde diplomat veya katip olarak çalışan birçok yabancı vatandaş da var.