Skip to main content

Kırıkkale Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Kırıkkale arkadaşlık sitesi hakkında size kısa bilgi vereceğiz. Eskiden Ankara’nın bir ilçesiydi, şimdi kendisi de bir şehir. Silah üretim merkezi olarak bilinir. İlçeleri Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulukyurt ve Yahşihan’dır. Türkçe – İslam Eserleri Küçükşami Cami, Şeyh Türbesi, Sarıkız Türbesi, Tokuş Sultan Türbesi ve Sulakyurt ilçesindeki Kalekışla Kalesi ve şehir merkezindeki Şeyh Şamil Camii gezilecek yerlerdir. Kentin kurucusu Şeyh Şamil’in türbesi bu caminin yanında yüksek bir platform üzerindedir. İlçede bulunan Kalekis Mağarası ile Şeydin Tepesi (Tepe) ve Gültepe Höyük (Tümülüs) kültürel değerlerdir. Hasandede Camii ve Türbe, şehir merkezine 12 km uzaklıkta ve yan yanadır. Hasantepe Camii’nin 1605 yılında yapıldığı biliniyor. Çevrede çok sayıda türbe var. Bunlar Küçükafşar Türbesi, Tokuş Baba Türbesi (Delice Mahallesi, Çatallı Köyü ile Kaya Köyü arasında), Halil Dede Türbesi (Çelebi ilçesi, Halil Dede Köyü’ne 1 km) yöre halkı tarafından ibadet yeri olarak ziyaret edilmektedir. Çeşnigir Köprüsü, XIII. Yüzyıldan kalma bir Selçuklu eseridir. Şehirdeki silah fabrikası M.K.E.K.’nin silah müzesi var. Yöresel ürünlerden el dokuması goblen ve heybe (yerel heybe) satın alabilirsiniz. Çorum ve Ankara ortasındadır.

Kırıkkale Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Şimdi ise Kırıkkale arkadaşlık sitesi olarak gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Kırıkkale, doğuda başkent Ankara şehrine 80 kilometre uzaklıkta, Türkiye’nin kızıl nehir kıyısında bulunan bir İç Anadolu şehridir. Bölgede bir kesişme noktası olarak zengin bir tarihi geçmişe ve kültüre sahiptir. Kent, turizm açısından çok önemli bir potansiyele sahiptir.

Türkiye’nin sanayi merkezi olma yolunda hızla büyüyen ve gelişen bu şehirde üretim yapan kimya kuruluşları ve sanayileri var. Şehrin ekonomisi esas olarak çelik imalatına dayanmaktadır.

Kırıkkale Arkadaşlık Sitesi – Etkinlikler

Son olarak ise şehirde Kırıkkale arkadaşlık sitesi dostunuzla yapabileceğiniz etkinlikler hakkında bilgi vereceğiz. Vatan ve çevrede teslim olmak, Türk-İslam’ın ilk yerleşim yeridir. 16. ve 17. yüzyıllarda doğudan Orta Asya’ya göç eden göçebe boylardan Oğuz Türkleri bu bölgeye, Kırıkkale’ye yerleşmişlerdi.

Kentte 15. ve 17. Eylül tarihlerinde düzenlenen Karakeçili Uluslararası Kültür Şenlikleri ve Eylül’de düzenlenen Baliseyh Türkmen Festivali gibi pek çok ilgi çekici ve popüler etkinlik ve festival vardır. Kent.

Küre Dağları, Kızıl Nehir (Kızılırmak) Vadisi, Pehlivanlı Yeşilkaya Plato, Gümüşpınar, Koçu, Sarıkaya, Dernek, Bedesten ve Hodar Yaylalarında doğa ve dağ yürüyüşü için parkurlar ve parkurlar mevcuttur. Bu sıcak noktaların yanı sıra, Kızılırmak / Kızılırmak Vadisi ve Kapulukaya Baraj Gölü’nde sportif oltalar için uygun yerler de bulunmaktadır.