Skip to main content

Çorum Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Sizin de Çorum arkadaşlık sitesi sayesinde dost edinebileceğiniz Çorum, Amasya gibi Karadeniz ve İç Anadolu olmak üzere iki coğrafi bölgeyi bir araya getiren bir Anadolu şehridir. Çevrenizdeki en eski uygarlıkların izlerini bulabileceğiniz çok önemli bir tarihi bölgede yer almaktadır.

Çorum Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Bizim Çorum arkadaşlık sitesi olarak leblebi başkenti olarak adlandırdığımız bu şehir çok güzeldir. Bu antik kentte görülecek çok şey var.

Çorum Müzesi: 1968 yılında inşa edilmiştir. Ziyaretçiler Hitit dönemine ait yazılı belgeler, vazolar ve bronz kılıçlar, Bizans ve İslam dönemlerinden sikke koleksiyonu, cam, altın ve gümüş süs eşyaları, heykeller, mumlar ve Helenistik seramikler görebilir. Roma döneminden eserler. Antik Kentler: Hititlerin başkenti Hattuşa, Çorum’da bulunmakta olup, 1986 yılından beri UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesi” nde yer almaktadır. Burada bulunan çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılından beri UNESCO’nun “Dünyanın Hafızası” listesinde yer almaktadır. Hattuşa, 1834 yılında Fransız mimar Charles Texier tarafından keşfedilmiştir. Boğazköy-Hattuşa ören yeri hafta içi her gün 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Turizm sezonu boyunca saatler 19: 00’a kadar uzatılır.

Yazılıkaya Tapınağı: Hattuşa şehrinin en büyük ve en etkileyici kutsal yerleridir. Yazılıkaya Tapınağı, şehrin dışında yer alan yüksek kayalıklara gizlenmiştir. Tapınaktaki kayaların yüzeyinde 90’dan fazla tanrı, tanrıça, hayvan ve hayali yaratık bulunuyor.

Alacahöyük: Kent dört farklı dönemin kült ve sanat merkeziydi: Kalkolitik Çağ: MÖ 4000-3000, Eski Tunç Çağı: MÖ 3000-2000, Hitit Dönemi: MÖ 1800-1200 ve Frig Dönemi: MÖ 750’den. Hitit İmparatorluğu dönemine ait tapınaklar, büyük binalar, özel blok evler, sokaklar, irili ufaklı su kanalları, surlar ve Tünel anıtsal kapıları ile şehzadelerin mezarları, altın ve gümüş kaplar, silahlar, altın ve gümüş takılar ve MÖ 4. yüzyıldan kalma bronz ve kilden yapılmış hayvan heykelleri Alacahöyük’te görülebilecek büyüleyici şeylerden sadece birkaçı.

Çorum Arkadaşlık Sitesi – Başka Nereyi Gezmeli?

Son olarak ise Çorum arkadaşlık sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla koyunbaba türbesini gezebilirsiniz. Koyunbaba Türbesi. Osmancık’ta, 1469 yılında Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Yüksek bir tepe üzerindedir. Türbe içinde Evliya Çelebi’ye göre cami, yemekhane, ziyafet salonu, misafir evleri ve kurşun kaplı türbe yapılmıştır. Ancak yapıların sadece temelleri var, mezarın kendisi. İki kanatlı ve oyulmuş türbenin kapısı halen Çorum Müzesi’nde koruma altındadır. Türbe, 1989 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.