Skip to main content

Batman Arkadaşlık Sitesi – Hakkında

Öncelikle kendinize dost bulabileceğiniz Batman arkadaşlık sitesi, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir şehir olan Batman iline özel bir sitedir. Batman Nehri ile Dicle’nin birleştiği yerde, deniz seviyesinden 540 metre (1.772 fit) yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük petrol sahası olan Batı Raman petrol sahası şehrin hemen dışında yer alıyor. Batman, Körfez Savaşı sırasında bazı arama kurtarma operasyonlarında uçak ve helikopterlerin geçişi için kullanılan yerel bir havalimanı ve askeri hava üssüne sahiptir. Yakınlarında Muş vardır.

Nasıl Şehir Oldu: Batman Arkadaşlık Sitesi

Peki Batman arkadaşlık sitesi aracılığyla dost bulabileceğiniz şehir 1950’lere kadar Batman yaklaşık 3.000 kişilik bir köydü. Ancak, 1940’lı yıllarda, bölgenin hızla gelişmesine ve Türkiye’nin diğer bölgelerinden işgücü girişine neden olan petrol yatakları keşfedildi. 1957 yılında, nehrin adını taşıyan köy, Batman adını aldı, şehir statüsü aldı ve ilçe merkezi oldu. Önümüzdeki 50 yıl boyunca, Batman’in önemli sayıda tek katlı binası çok katlı binalar olarak yeniden inşa edildi. Sonuç olarak, nüfusu önceki büyüklüğünün birçok katına çıktı. Batman rafinerisinden ham petrolün taşınması için Batman’dan Akdeniz kıyılarının en doğu noktasına yakın liman kenti Dörtyol’a 1967 yılında 511 km (318 mil) km uzunluğunda bir petrol boru hattı inşa edildi. 1990 yılında şehir, Batman ilinin başkenti oldu.

Batman Arkadaşlık Sitesi – Modern Tarihi

Son olarak Batman’ın arkadaşlık sitesi olarak size şehrin modern tarihinden bahsedelim. Şehir dışındaki petrol yataklarının gelişmesi, Batman’in 1950’li yıllardan itibaren hızla büyümesine neden oldu. Sonuç olarak, şehir “Kalkınmada Öncelikli Bölge” ilan edildi. Şehirde 1975’te bir lise kuruldu ve tek katlı evlerin çoğu çok katlı binalar halinde yeniden inşa edildi. Bununla birlikte, petrol endüstrisi için büyük işgücü girişi, şehrin eteklerinde yüzlerce izinsiz küçük binanın inşasına neden oldu. Rüzgar yönünden dolayı endüstriyel komplekslerin çoğu güney ve güneydoğu bölgelerinde bulunuyordu. Batman’ın petrole bağlı gelişimi, Türk halkının çoğunlukla Kürt nüfusun yaşadığı Batman İline taşınmasına neden oldu.