Skip to main content

Erzurum Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Eski adı Theodosiopolis olan Erzurum Arkadaşlık Sitesi şehri, Mezopotamya’dan beri tarihin başlangıcından beri her zaman kritik bir şehir olmuştur. Her zaman Romalılar, Bizanslılar, Selçuklu Hanedanı ve Osmanlı İmparatorluğu gibi bölgesel süper güçlerin elindeydi. Türkiye Cumhuriyeti için de Erzurum önemli bir yere sahiptir. Erzurum, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Sivas ve Amasya ile birlikte bağımsızlık kongreleri düzenlediği şehirlerden biridir.

Doğu Anadolu’da bulunan Erzurum, milyonlarca turist tarafından özellikle kış sporları için ziyaret edilmektedir. Erzurum 2017’de Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yaptı. Nene Hatun, tüm Türk tarihinin en önemli kadınlarından biridir. Kendilerinden alınan yeri geri almak için bir gruba liderlik ediyordu. Bu park, yeniden alınmaya çalıştıkları Mecidiye ve Aziziye tabliyeleri üzerine inşa edilmiştir. İstanbul iline uzaktır.
Turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle Erzurum’da konaklama için pek çok seçenek bulunuyor. İster tatilinizi değerli kılacak süslü bir yer ararsınız, ister sadece battaniye, yastık ve yatacak bir yer ararsınız, Erzurum’da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Bu vesileyle, şehirde bulabileceğiniz en iyi seçenekleri bir araya getirmeye çalıştık.

Erzurum Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Burada Erzurum Arkadaşlık Sitesi yiyebileceğiniz lezzetli mutfağın zengin tarihten geldiğini biliyor muydunuz? Bizim için bu doğru! Erzurum’u kış turizmi şehri olarak görsek de Erzurum tarihi mutfağıyla da ünlüdür.

Şehrin her yerinde Erzurum’un enfes tabaklarını bulabilir ve tadabilirsiniz. Ancak bunun için de bir liste hazırlamaya çalıştık.

Cag Kebabi – Koç Cag Kebap
Et Döner – Dönerci Hacı Baba
Sis Köfte – Emir Şeyh Nedim Köftecisi
Kadayıf Dolması – Muammer Usta
Çorba – Çorbacılar Sokağı

Erzurum’un Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Türk kanunlarına göre Erzurum’un Arkadaşlık Sitesi şehri bir metropol olarak kabul edilir, bu da Erzurum’un ekonomik çeşitliliğe sahip olduğu anlamına gelir. Bu durumda Erzurum’da alışveriş gibi ticari faaliyetler de bulabilirsiniz. Alışveriş demişken, alışveriş için el yapımı ürünler, butik mağazalar veya uluslararası markalar satın alabilirsiniz.

Rüstem Paşa Pasajı, sadece el yapımı ürünler ve hediyelik eşyalar satın alınabilecek bir yer değil, aynı zamanda tarihi havasıyla da gezilecek bir yer.
Forum Erzurum, yapının modern mimarisi içerisinde uluslararası marka ve bayileri bulabileceğiniz alışveriş merkezidir.
Kars Bakkaliyesi; peynir, yağ ve et ürünleri gibi yerel ve doğal besinleri bulabileceğiniz yerdir.

Erzurum Gece Hayatı
Erzurum’un hareketli bir gece hayatına sahip olduğunu söyleyemeyiz. Çoğu zaman oteller kendi yerlerinde kendi etkinliklerini ve partilerini düzenler.

Otellerin yanı sıra rock müzik dinlemeyi seviyorsanız Desibel Live Bar’ı deneyebilirsiniz. Öte yandan, Sosyete Bar ve Buzz Club, her zamanki gece eğlenceleri için en iyi seçenekler.

Erzurum’u Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık ikinci şehridir ve aynı zamanda ülke çapında tarım ve hayvancılıkla ünlüdür.

Hava şartlarına dikkat etmelisiniz. Özellikle kış aylarında Erzurum dondurucu olabilir.