Skip to main content

İstanbul Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Tarih meraklıları, İstanbul Arkadaşlık Sitesi dostları, gurmeler, maceracılar: İstanbul hayalinizdeki yer olabilir. Bu devasa şehir, Doğu ile Batı arasındaki kavşakta yer alır ve coğrafi konumunun etkileri her yerde hissedilebilir. Osmanlı Sultanı’nın muhteşem Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya’nın görkemli kubbeleri ve kulelerine ve Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı kalıntılarına kadar, geçmiş İstanbul’un her yerinde – ve büyüleyici. Gezmenin ötesinde, İstanbul tapılacak çok daha fazlasını sunuyor. Kapalıçarşı’nın renginden ve enerjisinden Haremlique gibi butiklerin seçkin kumaşlarına kadar İstanbul, alışveriş yapmak için harika bir yer. Asitane gibi restoranlardan geleneksel bir Türk kebabının tadı ve aroması ve Galata’daki barlarda gece boyunca dans etme seçeneği açıkça ortaya koyuyor: İstanbul’da her şey var. Bursa‘ya yakındır.

İstanbul Arkadaşlık Sitesi – İstanbul’u Ziyaret Etmek İçin En Önemli 5 Neden

İşte İstanbul Arkadaşlık Sitesi dostunuzu bulup şehre gelmeniz için 5 neden:

1. Kendinizi Türk Kültürüne Kaptırın
Türkiye’nin en büyük şehrinde gezintiye çıkın, Türk hamamında kendinizi şımartın ve Kapalıçarşı’da halı veya takı için pazarlık yapın.

2. Birinci Sınıf Gece Hayatı
İstanbul’un gece hayatı başka hiçbir şeye benzemiyor. Galata barları Maxigala ya da Reina gibi kulüplerde bira ve kokteyl yudumlayın ya da Beyoğlu’ndaki Dogstarz gibi efsanevi mekanlarda müzik performanslarını izleyin.

3. İnanılmaz Mimari ve Sanat Eserlerine Tanık Olun
Sultanahmet Camii veya Ayasofya gibi kutsal yerler, Topkapı ve Dolmabahçe gibi nefes kesen saraylar gibi şehrin her yerine yayılırken, Haliç manzarası nefes kesici.

4. Vaktinizi Şehir ve Sahil Arasında Bölün
İstanbul’da asla sahilden uzak değilsiniz. Burç ve Babylon Plajı gibi plajlara toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabilir ve aynı gün yüzüp turistik yerleri görmenizi sağlar.

5. Lezzetli Türk Yemeklerinde Yemek yiyin
İstanbul sokaklarında yemeklerin aroması karşı konulamaz. Antiochia ve Çiya Kebap gibi restoranlardan tattığınız en lezzetli kebapları, Galata Simitçisi’ndeki simit çörekleri veya Feriköy Organik Pazarı’nda gözleme’yi deneyin.

İstanbul Arkadaşlık Sitesi – İstanbul’da ne yapılır

Sırada ise İstanbul Arkadaşlık Sitesi dostunuzla yapabileceğiniz şeyler:

1. Ayasofya: Konstantinopolis’in İncisi
Önce bir kilise, sonra bir cami, şimdi bir müze olan Ayasofya, İstanbul’un çalkantılı tarihini anlatıyor. Doğal ışık üzerinde yüzen muazzam kubbe ile iç mekan göksel görünüyor. Hıristiyan mozaikleri, İslami motifler ve Viking grafitilerinin yanı sıra müzenin öne çıkan özelliklerini sunar. Dışarı çıkarken, kendi renkli mozaikleriyle saygı duyulan komşu Sultanahmet Camii’nin altı minaresini görün.

2. Topkapı Sarayı: Hazine Salonları
Osmanlı padişahlarının görkemli evi ve haremi olan Topkapı, sarayın bahçeleri ile güzelliği uyuşan, sonsuz apartman ve toplanma salonları ile başlı başına küçük bir şehir oluşturmuştur. Daha önce hiç görülmemiş mücevherler ve metal işçiliği ile İmparatorluk Hazinesi koleksiyonlarını kaçırmayın.

3. Kapaliçarşi: The Original Alışveriş Merkezi
Dünyanın en eski pazarlarından biri olan İstanbul Kapalıçarşı bir harikalar labirentidir. El işçiliği, halılar ve ömür boyu pazarlık imkanı sunan 4.000 tezgahla, her gün yüzbinlerin neden buraya akın ettiği hiç de şaşırtıcı değil. Pazarlık, turistlere yerel halkla benzersiz bir alışverişte etkileşim kurma şansı veren bir normdur. Mısır pazarı, şeker ve baharatlardan oluşan bir çözüm için büyüleyici bir alternatif sunuyor.

4. Yerebatan Sarayı: Yeraltı Majesteleri
İstanbul, bir zamanlar su depolamak için kullanılan yüzlerce antik sarnıçın üzerinde oturuyor ve bu altıncı yüzyıl başyapıtı en inanılmaz olanı. İstanbul’un sıcak günlerinden gizlenmiş olan kompleks, Medusa başı tabanları atmosferik ışıkta geriye bakan sütunlara ürkütücü bir şekilde damlarken, ahşap yürüyüş yolları boyunca ferahlatıcı bir yürüyüş sağlıyor.

5. Taksim Meydanı: Türkiye’nin Kalbi
Taksim meydanı, çağdaş İstanbul’un merkezidir, görünüşe göre minarelerden ve eski antik anıtlardan uzak dünyalar. Sokak gösterilerinin, alışveriş merkezlerinin ve gece kulüplerinin bol olduğu bu sosyal merkeze İstiklal Caddesi her gün milyonlarca turisti ve yöreyi besliyor. İstanbul’un mikrokozmosu burada, Doğu’nun Batı ile gerçekten buluştuğu yerde canlanıyor.