Skip to main content

Bursa Arkadaşlık Sitesi – Şehir Nasıl?

Sizin de Bursa arkadaşlık sitesi üzernden arkadaş edinebilieceğiniz Bursa, Osmanlı döneminden kalma tarihi yapılar açısından oldukça zengindir ve bunlardan en önemlileri şunlardır; Ulu Cami, 1398-1440 yılları arasında I. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra birçok onarım yapıldı. İki minaresi vardır ve süslemeleriyle ünlüdür. Minberi, ahşap işçiliğinin bir başyapıtıdır ve gül heykelleri ve kabartmalarının yanı sıra geometrik ve yıldız şeklindeki süslemelerle süslenmiştir. Duvarında sonraki dönemin ünlü hattatlarının eserleri olan ahşap tabakalar; bunlar bu sanatın önemli örnekleri olarak kabul edilir. 1419 yılında İstanbul fatihi Sultan Mehmed’in hükümdarlığında yaptırılan Yeşil Cami, Osmanlı mimarisinin önde gelen eserlerinden biridir. Cephe mermerden yapılmıştır. İç duvarlardaki çiniler bu sanatın en güzel örnekleridir. Pencere kepenkleri rumi oymalı, yıldız, geometrik ve çiçek biçimli desenlerle süslenmiştir. Yine 1421 yılında Sultan Mehmed’e yaptırılan Yeşil Türbe (Yeşil Türbe) çinileriyle de ünlüdür. İşte Sultan Mehmed’in ağaç oğulları, üç kızı ve mürebbiye türbeleri.

Bursa’da Nereyi Gezelim? – Bursa Arkadaşlık Sitesi

qeep arkadaşlık sitesi olarak size Bursa Arkadaşlık Sitesi üzerinde bu şehirde gezebileceğiniz yerleri derledik. Gerus sinagogu (Merkez): Arap Şükrü Sokağı’ndadır. XIV. Yüzyılda İspanya’dan sürüldükten sonra Bursa’ya yerleşen ilk Yahudi grubu tarafından inşa edilmiş ve Osmanlı İmparatoru II. Selim tarafından karşılanmıştır. ve bölgeye getirildi. İbranice Gerus’ta “kovulmuş” anlamına gelen bir kelimeden türetilen sinagogun adı, bu açıdan özel bir anlama sahiptir. Tanrısal bir şekilde günümüze ulaşan sinagog Yahudi cemaatinin hizmetindedir.

Mayor Sinagogu (Merkez): Arap Şükrü Sokaktadır. Osmanlı Devleti’nin memnuniyetle karşıladığı diğer Yahudi cemaatleri tarafından yapılmış ve İspanya’nın Mayorka Adası’ndan göç ederek XV. Yüzyılda Bursa’ya yerleşmiştir. Ayrıca yola çıktıkları adanın isminden ilham alarak yaptıkları sinagoga Belediye Başkanı adını verdiler. Yapının başlangıç ​​tarihinin XV. Yüzyıl olduğu bilinmektedir. Sinagogun iç kısmının duvarları ve tavanındaki canlı tasarımlar dikkat çekiyor.

Etz Ahayim Sinagogu (Merkez): Arap Şükrü Caddesi’nde bulunan ve XIV. Yüzyılın başlarında inşa edilen sinagogun adı İbranice’de “Hayat Ağacı” anlamına geliyor. Osmanlı döneminde yapılan ilk sinagog olmasıyla dikkat çekiyor. Bursa fatihi Orhan Bey zamanında bir imparatorluk fermanı çıkarıldı ve sinagogun yapısı onaylandı. İznik Yeşili

Bursa Arkadaşlık Sitesi – Tarihi Mekanlar

Son olarak Bursa arkadaşlık sitesi olarak bizim tavsiyemiz İznik camii’ni ziyaret etmeniz. Cami (İznik): Osmanlı mimarisinin İznik’teki en önemli anıtsal yapısı olan cami, ilin doğusunda Lefke Kapısı’nın yakınındadır. Çandarlı Hayrettin Paşa tarafından 1378 – 1398’de yaptırılmıştır. Hacı Özbek Camii (Çarşı Camii, İznik): İznik çarşı içindedir. 1333 tarihinde inşa edilmiş olup, Osmanlı camiinin bulunduğu en eski kitabedir.