Skip to main content

Sivas Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Sivas Arkadaşlık Sitesi dostunuzla gezebileceğiniz şehrin köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olmasıyla öne çıkıyor. Sivas’ta güne başlarken yapılacak ilk şeyin araç kiralamak olduğunu hatırlamakta fayda var. Sivas’ta araç kiralama sürecinizi tamamladıktan sonra Sivaslıların önerileri ile gününüzü şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Sivas’ta Ne Yenir Sivas’ta gezilecek yerler nereler? Bu sorulara aldığımız cevaplar ile şehirde daha keyifli vakit geçireceksiniz. Sivas geziniz kış aylarında ise Sivas’a özgü bir deneyim olarak kahvaltıda kelle yemeyi tercih edebilirsiniz. Sivas katmeri, Sivas böreği, haşlanmış yumurta & yoğurt ve soğan tabağı şehirde tercih edebileceğiniz yöresel kahvaltı yiyeceklerinden bazıları.

Sivas Arkadaşlık Sitesi-  Gezilecek Yerler

Sivaslılar kahvaltıdan sonra şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktaki Tödürge Gölü’ne Sivas Arkadaşlık Sitesi üzerinden bulduğunuz kişiyle gitmenizi tavsiye ediyor. Hafik ve Zara ilçeleri arasında yer alan göl, doğanın tadını çıkarabileceğiniz keyifli bir durak. Tödürge Gölü genellikle piknik ve yürüyüş için tercih edilmektedir. Tödürge’den sonra yaklaşık 24 km uzaklıktaki Hafik Gölü’ne gidebilirsiniz. Göl çevresindeki tesislerde manzara karşısında keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Gölde geçirilen saatlerin ardından öğle yemeği için şehir merkezine dönebilirsiniz. Sivas köfte, sübura, kesme aşı, kadayıflı Divriği pilavı gibi farklı lezzetler arasından seçim yapmak zor olsa da hepsinin eşsiz bir yemek deneyimi sunacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Gaziantep şehre yakındır. Samsun‘a ise 6 saattir.

Sivas merkez, camiler açısından oldukça zengin bir bölgedir. Öğleden sonranızı bu camileri ziyaret ederek geçirmek keyifli olabilir. Gezinize 13. yüzyılda inşa edilen Çifte Minareli Medrese ile başlayabilirsiniz. Süslemeli taç kapısı ve çinileriyle dikkat çeken minareler, yapının göz kamaştıran detayları arasında yer alıyor. Çifte Minareli Medrese’nin hemen karşısında yer alan Şifaiye Medresesi, kentte görülmeye değer yapılar arasında. 13. yüzyılda inşa edilen medrese, Anadolu Selçuklularının kentteki en önemli yapılarından biridir. Darüşşifa yani hastane olarak kullanılan yapı, Osmanlı döneminde medreseye dönüştürülmüştür. Sivas’ın simge yapıları arasında yer alan medrese, dünyanın en eski hastanelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Süslemeleri ile şehrin en görkemli camisi olan Gök Medrese ve Ulu Camii ile şehirde gezinize devam edebilirsiniz.

Sivas Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundaki önemli aşamalardan biri olan Sivas Kongresi’nin sizlere tarihi yaşatabileceği yapıyı görmek Sivas Arkadaşlık Sitesi olarak tavsiyemizdir. Bugün Atatürk Kongresi ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren yapı, koleksiyonuyla yakın tarihe ışık tutan özel bir mekan. Sivas, özel yemekleriyle öne çıkan bir şehirdir. Şehrin yerel menülerinde kırmızı et baskın olsa da farklı seçenekler bulmak zor değil. Yarasa, madımak, pancar herle gibi lezzetler et tercih etmeyenlerin tadına bakabilecekleri Sivas yemekleri arasında yer alıyor. Mirik köfte, patlıcanlı mehli, salatalık dolması ve Divriği pilavı akşam yemeğinde tercih edebileceğiniz lezzetlerden bazıları. Yemeğinizi meşhur baş tatlısı veya hurma tatlısı ile de taçlandırabilirsiniz.