Skip to main content

Gaziantep Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Bizim Gaziantep arkadaşlık sitesi olarak bildiğimiz kadarıyla Türkiye’nin en eski illerinden biri Gaziantep ve başkenti Gaziantep şehridir. Şehir Yunanlılar tarafından Antochia ad Taurum olarak biliniyordu ve bilim adamlarına göre kelimenin tam anlamıyla “Toros Dağları’ndaki Antochia” anlamına geliyordu. Civarda Elazığ şehri bulunmaktadır. Mersin‘e zamanında çok göç vermiştir.

Yesemek Açık Hava Müzesi, 23 km. Uzaklıktaki Yesemek köyünün güneydoğusunda, Karatepe tepesinin eteklerinde yer almaktadır. İslahiye ilçesinin güneydoğusunda; Müze, yayınlarda “Yesemek Taş Madeni ve Heykel Atölyesi” olarak belirtilmiş olup, yapılan kazılarda 300’e yakın heykel ve heykel taslağı bulunmuştur. Atölye, Sam’al (Zincirli) Krallığı tarafından MÖ 1375 – 1335 yılları arasında Geç Hitit döneminde işletilmiş ve bu atölyede Hurri’nin yerli halkı çalışılmıştır. Sam’al (Zincirli) Krallığı’nın M.Ö.9. Yüzyılın sonunda Asur uygarlığı tarafından yıkılmasından sonra Taş Madeni ve Heykel Atölyesi kapatılmış ve çalışan halk bölgeyi terk etmişti. Günümüzde yaklaşık 100 dönümlük bir alan üzerine kurulan heykel atölyesinde heykelciliğin gelişimini izlemek mümkün. Yerden yaklaşık 300 heykel taslağı kazılmış ve Açık Hava Müzesi’nde belirli bir oluşumda sergilenmiştir. Müzede sfenksler, aslanlar, dağ tanrıları, ayı adam ve çeşitli mimari parçaların tasvir edildiği parçalar yer alıyor.

Gaziantep Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Sizin Gaziantep arkadaşlık sitesi dostunuzla görebileceğiniz Belkıs / Zeugma antik kenti, Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10 km doğusundaki Kızılırmak Nehri’nin kıyısında yaklaşık 20 bin dönümlük bir alan üzerinde Büyük İskender Generali Seleukos Nikator tarafından M.Ö.3. Yüzyılda kurulmuştur. Antik kentin ilk adı Seleukeia Euphrates’tir. Antik kent, M.Ö. 64 yılında Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiş ve adı “geçit yolu” veya “köprü” anlamına gelen “Zeugma” olarak değiştirilmiştir. Belkıs / Zeugma Antik Kenti, Roma ve Bizans Dönemlerinde önemli bir Lejyon kenti idi ve Kommagene uygarlığının en önemli dört kentinden biriydi. Antik kentin Fırat Nehri’ne bakan eteklerine varlıklı vatandaşların konakları inşa edilmiş ve bu evlerin tabanları sanat değeri yüksek çok sayıda mozaikle kaplanmıştır. Nekropol’de çok sayıda kaya mezarı bulunmaktadır ve çok sayıda mezar steli, heykel ve insan iskeleti keşfedilmiştir.

Gaziantep Arkadaşlık Sitesi – Antik Kent

Son olarak ise Gaziantep arkadaşlık sitesi üzerinden tanıştığınız kişiyle antik kenti gezebilirsiniz. Dülük antik kenti, Gaziantep şehir merkezinin 10 km güneyinde yer alıyordu. Antik kent, tarihi İpek Yolu üzerindeydi. Bu antik kentin sınırları içerisinde bulunan Şarklı Mağarası’nda M.Ö.6000 yılında insanlığın bölgeye yerleştiğini kanıtlayan taştan aletler bulunmuştur. Tarihte Doliche adıyla anılan antik kent, Hitit medeniyetinin usta tanrısı Teşup’un dini merkeziydi. Dülük Köyü’nde kayalara oyulmuş çok sayıda kaya mezarı ve kilise ziyaret edilebilir.