Skip to main content

Mersin Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

İlk olarak Mersin Arkadaşlık Sitesi olarak size şehir hakkında bilgi vereceğiz. Antalya iline komşudur. Doğu Akdeniz kıyısında önemli bir liman kenti olan Mersin, palmiye ağaçlarının gölgelediği sokakları, şehir parkı, modern otelleri, şehre yakın kalıntıları, sayısız plajları ile her türlü aktiviteyi gezginlere sunuyor. Ayrıca şehir tarihte Aziz Paul (kendisi Tarsuslu) adıyla ve Alanya ile Mersin arasında Mark Antuanious’tan Kleopatra’ya evlilik hediyesi olarak verilen bölgelerle anılır. Mersin Türkiye ekonomisi için önemlidir ve Türkiye’nin en büyük limanı buradadır. Mersin’in Türkiye içindeki takma adı “Akdeniz’in İncisi” (Türkçe: Akdeniz’in İncisi) ve şehir 2013 Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapacak. Mersin Akdeniz havası etkisi altındadır. Yazın sıcak, kışın olduğu gibi kurur, ılık ve yağışlı olur. Yılın yaklaşık 6 günü donma noktasının altına düşer. Yerli halk, nem oranının yüksek olmasından dolayı yazlarını daha yüksek rakımlı köylerde ve daha serin havalarda geçirmeyi tercih ediyor.

Mersin Arkadaşlık – Gezilecek ve Görülecek Yerler

İkinci olarak ise siz değerli Mersin Arkadaşlık Sitesi kullanıcılarımıza şehirde görebileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz. Mersin Müzesi, arkeolojik verilerin kronolojik sırasına göre düzenlenmiş bölümlere sahiptir. Mersin Atatürk Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin ziyareti ile ilgili eşyalar sergiliyor. Tarsus Şelalesi, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şelalelerinden biri olan Tarsus Şelalesi, ilçe merkezinin kuzeyinde Berdan Nehri üzerinde yer almaktadır. Berdan Nehri (Kydnos) 5 m yükseklikten dökülen bir şelale oluşturur. Şelalenin oluştuğu alan bir nekropoldü. Şelalenin bulunduğu yerde yer altındaki Romalılara ait mezarların varlığı biliniyor. Tarsus Çayı, nehir yatağının değişmesi nedeniyle 3 – 5 metre yüksekliğindeki mezarların üzerinden akarak mevcut şelaleleri oluşturur.

Tarsus Şelalesi, doğanın ayrıcalıklı olduğu muhteşem bir oluşumdur. Şelalenin gezinti yerlerinde yaseminler ve kokular harika. Özellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde etkileyici bir manzaraya sahiptir. Suların en büyük hacme sahip olduğu baharda gün batımını burada izlemek doğa severler için harika bir deneyim.

Mersin Arkadaşlık Sitesi

Son olarak ise siz Mersin Arkadaşlık Sitesi üyelerimize şehirdeki görülecek yerlerden bahsedeceğiz. Makam-ı Şerif Camii ve Danyal Peygamber Türbesi (Merkez): Makamı Şerif Camii 1857’de inşa edilmiş olup, caminin doğusunda Danyal Peygamber’in türbesi bulunmaktadır. Ashabı Kehf Mağarası (Tarsus) Tarsus’a 14 kilometre uzaklıkta, Ulaş Köyü yakınında. Bu mağara Kur’an-ı Kerim’de bahsediliyor ve 15 – 20 etapla aşağı inilebiliyor. Ulu Cami Tarsus’ta, İbrahim Bey (Ramazanoğulları Beyliği) tarafından Aziz Pierre Kilisesi kalıntıları üzerine 1579 yılında yaptırılmıştır. Yalan Dünya Mağarası, Cennet ve Cehennem veya Cennet ve Cehennem Mağaraları, Narlıkuyu Mağarası ilde bulunmaktadır. ve görülmeye değer.