Skip to main content

Elazığ Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle sizinde Elazığ arkadaşlık sitesi sayesinde arkadaş bulabileceğiniz şehir, Türkiye’nin doğusunda Elazığ ilinde bulunan en düzenli, en iyi planlanmış ve güzel şehirdir. Bir dağın yanındaki (4350 fit yüksekliğinde) verimli ovada yer alan bu kasaba, deniz seviyesinden 1020 metre yükseklikte yer alır ve üzüm bağları ve bahçelerle çevrilidir. Gaziantep‘e yakındır.

Şehir, mor renkli dağlarla çevrili geniş düzlüklerin ortasındaki konumu ile estetik açıdan muhteşemdir. Güzelliğine katkıda bulunan birkaç göl ve nehir de vardır. Elazığ, muazzam doğal kaynaklara sahiptir. Fırat (Fırat) gibi dev nehirlerden gelen bol su kaynağı ve yeraltından gelen zengin maden yatağı birlikte hızlı sanayileşmeye katkıda bulunmaktadır.

Elazığ Arkadaşlık Sitesi – Tarihi Mekanlar

Tarım da verimli toprak ve su temini nedeniyle müreffeh ve burada tahıl, pirinç vb. Gibi farklı gıda maddeleri yetiştiriliyor. Ancak bölgenin ana ürünü şaraptır. Elazığ ayrıca mahsul ve hayvancılık ticareti yapmaktadır. Fırat Nehri üzerindeki Keban ve Karakaya barajları, Keban Gölü’nün en büyüğü olduğu ve hidrolik enerji üretiminde önemli katkıları olan birçok yapay göle yol açmıştır.

Bizler de Elazığ arkadaşlık sitesi olarak diyebiliriz ki önemli mimarinin tamamı aslında komşu Harput’tadır. Harput Kalesi (türkçe’de ‘Süt’ olarak tercüme edilen ‘Süt’ anlamına gelir) Harput antik kentinin güneydoğusunda, Elazığ ovasına hakim bir konumda yer alır. Bu tarihi kalenin Urartu uygarlığı döneminde yapıldığı bilinen bir gerçektir. Kale, tarihi belgelerde belirtildiği gibi Romalılar, Bizanslılar ve Araplar tarafından fethedilmiştir. Tarihi kale hakkında rivayet edilen çeşitli efsaneler vardır. Bir rivayete göre kalenin yapımında sıva bileşeni olarak su yerine süt kullanılmış ve bu nedenle kale Harput Kalesi yanında Süt kalesi olarak da anılmıştır.

Elazığ Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Son olarak Elazığ arkadaşlık sitesi dostunuzla gidebileceğiniz Hazar Gölü 22 km. Elazığ-Diyarbakır karayolu yönünde Elazığ’a olan mesafede, Hazar Baba ile Astar Dağları arasında sıkışmış tektonik bir göldür. Göl, özgün plajları ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin en önemli gölüdür. Göl, su sporları ve balıkçılık için uygundur. Bu gölün iki plajı Avrupa Çevre Eğitim Derneği tarafından Mavi Bayrak almıştı. Mavi ve yeşilin her tonunu yansıtan göl, günün her saati farklı bir görünüm sergiliyor. Göl çevresinde yaklaşık 25 kamu dernek ve derneğinin eğitim ve dinlenme kamplarının yanı sıra Turizm Bakanlığı onaylı oteller, pansiyonlar, restoranlar ve günübirlik mesire alanları ile özel sektörün hizmete açtığı balıkçı evleri bulunmaktadır. Ziyaretçi.

Göl çevresindeki nüfus yoğunluğu yaz aylarında artmakta ve 1990 yılında yapılan araştırmalar sonucunda gölün içinde batık bir antik kent keşfedilmiş ve göle farklı bir gizem özelliği kazandırılmıştır. Bu batık antik kentin Sivrice ilçesine kadar uzanan Hazar gölünün Kilise Adası çevresinde başlayacağı belirlendi. Bu antik batık kentle ilgili bilimsel ve arkeolojik çalışmalar ve araştırmalar, bu şehrin tarihini ve batma nedenlerini belirlemek için devam etmektedir. Gölün ulaşım sıkıntısı yoktur ve bu nedenle iç ve dış turizme her yönüyle hizmet eden önemli bir doğal zenginliktir.