Skip to main content

Samsun Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Samsun arkadaşlık sitesi şehri, Türkiye’nin Orta Karadeniz bölgesinde bir şehirdir. Karadeniz kıyısındaki en büyük şehir ve limandır. Ordu‘ya yakındır. Samsun, Türkiye cumhuriyet tarihinde özel bir yere sahiptir, çünkü cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 1919’da Kurtuluş Savaşı’na ayak bastığı yerdir. Şehrin bugünkü adı eski Yunan adından geliyor olabilir. Eis Amisos (Amisos anlamına gelir) + ounta (yer adları için Yunanca sonek) kısaltması ile Amisos, Sampsunda’ya (Σαμψούντα) ve ardından Samsun’a. İlk Yunan tarihçi Hecataeus, Amisos’un daha önce Homeros’un İlyada’sında bahsedilen Enete olarak adlandırıldığını yazdı.

Samsun Arkadaşlık Sitesi – İklimi

Samsun, yıl boyunca yüksek ve eşit dağılmış yağışlarla tipik bir Karadeniz iklimine sahiptir. Bu Samsun arkadaşlık sitesi ilinde yazlar ılık ve nemlidir ve ortalama maksimum sıcaklık Ağustos ayında 27 ° C (81 ° F) civarındadır. Kışlar serin ve nemli geçer ve en düşük ortalama minimum sıcaklık Ocak ayında 3 ° C (37 ° F) civarındadır. Yağışlar en çok sonbaharın sonlarında ve kışın başlarında görülür. Aralık ve Mart ayları arasında kar oldukça yaygındır, ancak bu genellikle yıldan yıla önemli ölçüde değişir ve kar örtüsü ve donma noktasının altındaki sıcaklıklar nadiren birkaç günden fazla sürer. Türkiye’nin geri kalan Karadeniz kıyılarında olduğu gibi su sıcaklığı yıl boyunca 8 ° ile 20 ° C (68 ° F) arasında değişmektedir.

Samsun Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’e açılan kapı olan ve Samsun, eşsiz doğası ile sizleri karşılayacak. Samsun’u daha rahat gezmek için araç kiraladıktan sonra gününüzü planlamaya başlayabilirsiniz. Seyahat planınız için önerilerimizi değerlendirebilirsiniz. Samsunlulara Samsun’da ne yenir, nereler gezilir diye sorduk. Bu tür sorulara verdikleri cevaplardan yola çıkarak hazırladığımız rehberi okuyarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Güne enerji dolu başlamak ve Samsun lezzetlerini keşfetmek için güzel bir kahvaltı yapmanızı tavsiye ederiz. Her zamanki kahvaltı servislerinin yanı sıra, kahvaltıda şehrin özel lezzetlerini de tercih edebilirsiniz. Gözleme, ot dolgulu ekmek, mısır unu salatası, peynirli ve cevizli mantı, haşhaşlı ekmek ve nokul Samsun’un yöresel kahvaltılık ürünlerindendir.