Skip to main content

Tunceli Arkadaşlık Sitesi – Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer alan Tunceli arkadaşlık sitesi, köklü bir geçmişe sahiptir. Orta Asya’dan gelen Türk göçmenlerin ilk yerleşimcileri şehre yerleşti. Tarihi boyunca Hititler, Hurriler, Babilliler ve Asurlular sırayla bölgeyi ele geçirdiler ve hakim oldular. Türkiye’de 1946 yılında Tunceli adı altında il olarak kurulmuştur. Tunceli, Fırat Havzası içinde yer alıyor ve doğal sınırlarla çevrili görünüyor. Doğu Toros Dağları şehrin hemen hemen her yerini kaplar. Tunceli’de oldukça az ova var. İl ayrıca dağlık alanlar ve yaylalar sunar. İklim yazın sıcak, kışın çok soğuk olur. Batman‘a yakındır.

Gezilecek Yerler ve Tunceli Arkadaşlık Sitesi

Kentin ana dağları Munzur Dağı, Doğu Toros Dağları ve Akbaba Tepesidir. Tunceli arkadaşlık sitesi akarsuları Karasu, Murat, Pülümür Çayı, Tahar Çayı ve Munzur Çayı’dır. Bu şehirde doğal göl yok. Keban Baraj Gölü, geniş su yüzeyine sahip yapay bir göldür. İl dağlık alanlar açısından zengindir ve yaban hayvan avcılığı oldukça yaygındır, en çok keklik ve yaban keçisi avlanır. Munzur Çayı, her türden alabalıkların bulunduğu kentin en güzel yerlerinden biridir. Bu balık bu bölgeye özgüdür ve ender bir tür olarak işaretlenmiştir. Usta yöre kadınları tarafından dokunan kilimler, Tunceli’den alınabilecek hediyelik eşyalardan biridir. Bu şehirde kilimlere “cicim”, çantalara “heybe” denir.

Tunceli’nin Arkadaşlık – Görülecek Mekanlar

Tunceli’yi ziyaret ederseniz yöresel yemekleri tanımalısınız; sirepati, keşkek, kavut, patila, zerefet, mantar tabağı, buğdaylı pilav, gulik çorbası, dut tatlısı, ashoura ve şeker pancarı tabağı bunlar arasındadır. Burayı Tunceli arkadaşlık sitesi dostunuzla gezebilirsiniz.
Tunceli, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve bu Doğu şehri, tarihi yerleri ve milli parkı ile görülmeye değerdir. Nüfusun az olduğu bu şehirde ziyaret edilebilecek yerler şunlardır: Til Huyuk: Bu bölgede adeta tarih kokusu duyabilirsiniz, ancak bugüne kadar burada kazı yapılmadı. Mazgirt Kalesi: Bu kalenin geçmişi Urartulara dayanmaktadır. Baysungur Camii: Muhteşem bir yapıya sahip ve kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Bağın Kalesi: Bu kalenin tarihi Hıristiyanlık döneminden öncedir. Mahsume Hatun Türbesi: Burada tablet olmadığı için kimin tarafından, ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Munzur Vadisi Milli Parkı: Doğu Anadolu’nun harika doğal güzelliklerinden biridir. 1971 yılında milli parka dönüştürüldü.