Skip to main content

Kocaeli Arkadaşlık Sitesi – Hakkında

Marmara Bölgesi’nin üçüncü büyük şehri olan Kocaeli arkadaşlık sitesi tarihi MÖ 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Bitinia Krallığı döneminde bir şehre dönüştürülmüş ve Roma İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Selçuklu döneminden beri mobil bir yol üzerinde bulunan şehir, hem Marmara’ya hem de Karadeniz’e komşu. Batıda İstanbul, doğuda Sakarya, güneyde Bursa ve Yalova ile komşudur. Kocaeli, Türkiye’nin ana arterlerinde yer alan, Türkiye’nin önde gelen sanayileşme ve kentleşme noktasıdır.

Kocaeli, geçiş iklimi rotası nedeniyle sıcak yazlar ve ılıman kışlara sahiptir. Hem Karadeniz hem de Akdeniz iklimine sahiptir. Kışın ortalama sıcaklık 5 santigrat derece, yazın ise 23 santigrat derecedir. İklimin bir sonucu olarak bitki örtüsü ile bezenmiş Karadeniz toprak yapısına sahiptir.

Kocaeli mutfağı, çok zengin lezzetlerle harmanlanmış yöresel yemekleri içerir. Bölgede toplanan otlardan çeşitli yemekler yapılıyor. Mancarlı, Kandıra pidesi, tavuk keşkek ve cızlama meşhur lezzetler arasındadır. Ayrıca Kandıra’nın lezzetli yoğurdu hem yemeklerde hem de kahvaltı sofralarında kullanılıyor. Umaç çorbası, Çiğceli kavurma, höşmerim, pişmaniye, kübe tatlısı kentle özdeşleşmiş otantik tatlardır.

Kocaeli Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Şimdi size Kocaeli arkadaşlık sitesi olarak görülecek yerlerden bahseceğiz. Bursa, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerin merkezinde yer alan Kocaeli’de gezilecek yerler tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Şehir özellikle hafta sonu kaçamakları için popülerdir

İzmit Saat Kulesi: 1902 yılında II. Abdülhamid tarafından yaptırılan 4 katlı yapısı ve zarif tasarımıyla dikkat çekiyor.
İzmit Sarayı: Saat Kulesi’nin hemen yanında bulunan İzmit Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından av köşkü olarak kullanılmıştır. Bugün müze olarak hizmet veriyor.
Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Osman Hamdi Bey Müzesi: Osmanlı döneminin en ünlü ressamlarından Osman Hamdi Bey’in Konağı, şu anda Eskihisar’da müze olarak kullanılıyor.

Festivaller + Kocaeli Arkadaşlık

Son olarak Kocaeli arkadaşlık sitesi festivalleri, yılın 12 ayına yayılmış farklı etkinliklerden oluşuyor. Mayıs ayında düzenlenen Çocuk Tiyatroları Festivali, farklı tiyatro grupları tarafından çocuklar için güzel bir etkinliktir. Metropolitan Lale Festivali Nisan ayında yapılır. Değirmendere Fındık ve Kültür Sanat Festivali ve Pişmaniye Festivali de Temmuz ayında düzenleniyor.

Oraya nasıl gidilir
Farklı ulaşım yöntemleriyle Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu’yu birbirine bağlayan ortak bir rota üzerinden Kocaeli’ye gidebilirsiniz. D100 ve TEM otoyolları ile İstanbul’a sadece 108 kilometre, Ankara’ya ise 345 kilometre uzaklıktadır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Kocaeli’ye yakındır.