Skip to main content

Düzce Arkadaşlık Sitesi – Şehir Nasıldır?

Öncelikle Düzce arkadaşlık sitesi sayesinde dost edinebileceğiniz Düzce, Türkiye’nin seksen birinci ve en yeni ilidir. Karadeniz’de Başkent Ankara ile İstanbul arasında yer almaktadır. 1999 Marmara ve Düzce depremlerinden büyük ölçüde etkilendi. Ankara 240 km doğuda ve İstanbul 228 km batıdadır. D-100 karayolu Düzce’den geçerken, TEM otoyolu çevresinden geçmektedir. Düzce, Batı Karadeniz kıyısındaki plato üzerindedir. Batıda Sakarya, kuzeydoğuda Zonguldak ve doğuda Bolu ile sınırlanmıştır. Kuzeybatıda Büyük Melen vadisi ile Karadeniz’e açılır.

Düzce doğudan batıya 23 km, kuzeyden güneye 20 km. Yakınlarda Abant, Kartalkaya, Yedigöller, Gölcük ve Akçakoca gibi bazı turistik merkezler ve popüler turistik yerler de bulunmaktadır. Yazlar sıcak, kışlar soğuk geçse de Batı Karadeniz ile Orta Anadolu iklimi arasında değişir. Düzce’nin başlıca tarım ürünleri tütün, mısır buğdayı, kabuklu yemişler ve birçok çeşit buğday ve sebzedir. Düzce’nin coğrafi konumu doğa severler ve macera arayanlar için oldukça caziptir. Geniş ormanlık alanı, yaylaları, şelaleleri, uzun sahilleri, plajları, doğal mağaraları, Büyük Melen nehri üzerinde rafting, Hasanlar Baraj Gölü’nde yelken, su sporları ve balık tutma, 150 çeşit kuşun yaşadığı Efteni Gölü ve Karduz Yaylası bulunmaktadır. yıl boyunca karla kaplı.

Düzce Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Bizim de Düzce arkadaşlık sitesi olarak bildiğimiz kadarıyla Cumhuriyetten sonra şehir, sanayi ve ticarette büyük bir gelişme gösterdi. Büyük şehirlere, limanlara ve doğal kaynaklara yakın olması nedeniyle ulaşım kolaylığı, doğal güzellikleri ve sosyal yapısı yatırım için fazla cazip hale getiriyor. Düzce, Türkiye’nin endüstriyel olarak en gelişmiş şehirlerinden biridir. Özellikle kereste ve spor ve av silahları ile dünyaca ünlüdür. Başlıca ekonomik sektörler ormancılık üretimi, otomotiv parçaları, tekstil, avcılık ve spor silahları, çimento, ilaç ürünleri, fındık ve tütündür. Kereste fabrikaları, süt ürünleri fabrikaları, hayvansal gıda fabrikaları, un fabrikaları, gıda ve paketleme fabrikaları gibi sektörlerde çalışan yaklaşık 100 fabrika var. Tarımı da ihmal etmeyin.

Düzce Arkadaşlık Sitesi – Deprem

Son olarak Düzce arkadaşlık sitesi olarak size depremden bahsedeceğiz. 1944 Düzce depremi, 1957 Abant depremi, 1967 Adapazarı depremi, 1999 yılında 17 Ağustos İzmit depremi ile yıkılmıştır. 12 Kasım 1999 18: 57’de meydana gelen başka bir depremde ağır yıkılmıştır. Depremin büyüklüğü 7,2 (Richter büyüklük ölçeği) idi, 30 saniye sürdü, 845 kişi öldü ve 5.000’den fazla kişi yaralandı. Depremden zarar gören bölgeleri hızla yeniden inşa etmek için Bakanlar Kurulu, 1999 yılında Düzce’yi Türkiye’nin 81. ili yaptı.