Skip to main content

Zonguldak Arkadaşlık Sitesi – Hakkında

Enerji Santralleri Alanı – Zonguldak Arkadaşlık Sitesi Gezi Rehberi Bu arada dönemin Zonguldak’ı, Safranbolu ile bildiğiniz Karabük ve Amasra ile tanıdığınız Bartın’ı da içeriyor. Ülke endüstrisinin tarihini gözlemlemek istiyorsanız bu gezi size unutulmaz bir deneyim yaşatabilir. Gelin bu yazının başlığını aktardığım ve Zonguldak’a gelmeden önce izlemenizi tavsiye ettiğim filmden bahsedelim… Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği “Kelebeğin Rüyası” filmi Zonguldak’ta çekildi ve Zonguldak’ı anlatıyor. dönem. “.. Bir kelebek hayalinden o kadar memnun olabilir ki, uykusundan asla uyanmak istemez.” Kelebeğin Rüyası – Zonguldak Gezi Rehberi Size bir peri masalı gibi gelecek, mutlaka izlemelisiniz. Spoiler olmadan özetleyeyim. Filmde ne var? Zonguldak’ta kömür madenine gelen İngiliz ve Fransızların alışkanlıklarının şekillendirdiği yaşam standartları, mimarisinin ve kültürünün etkileri, fener ve kılıç gibi mahalleler, cumhuriyet baloları, edebiyat dergileri, her türlü sanatsal ve sportif faaliyetler nezih ve müreffeh bir hayata göre ayrılmış ilk tenis kortları, deniz kulüpleri, meslek grupları kulüpleri ve dernekleri (maden mühendisleri topluluğu – alt sosyete ve üst sosyete, doktorlar kulübü, memurlar kulübü vb.) Bir yandan yukarıda bahsettiğim sınırlı alanlarda yaşayanlar, diğer yandan aileleri şehrin tepe köylerinde ve bir “köşk”.

Detaylar – Zonguldak Arkadaşlık Sitesi

İşçi lojmanları denilen Zonguldak Arkadaşlık Sitesi işçileri, işçi lojmanlarında yaşayan, zor şartlarda (bk. Yükümlülük süresi) madende çalışmak zorunda kalan işçiler, çoğunlukla verem ve akciğer hastalıkları veya maden kazaları nedeniyle emekli ya da şehit oldu … Bunlar Zonguldak, günümüz koşulları ve yaşam koşulları. ne ikinci anlatı kadar iyi ne de kötü. Ben de bahsettiğim Fener Mahallesi’ndeki TTK (Kayıtlı Fransız Evleri) lojmanlarında (Tescilli Manolya Ağaçları) yetişmiş biriyim. Bu satırları yazarken tüylerim diken diken oldu… Ve işte ben… Madenci Kızı Ümran – Zonguldak Gezi Rehberi Zonguldak’ın Şiiri Damar Yılmaz Erdoğan’ın sözleri… “Zonguldak kömür damarları ile tanınır ama derin şiir damarları vardır”. Bu kelimeyi ağızdan ağza duydum, umarım doğru anlamışımdır. Zonguldak’ın şiir damarı denilince akla ilk gelen satırlar Orhan Vali Kanık’ın dizeleridir: “Kara akar Zonguldağ deresi, utanç değil, kömür karası ekmeğin parasıdır” Kelebeğin Rüyası, Türkiye’nin ilk bağış okulu Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi Behçet Necatigil’in şair Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur ile olan ilişkisini de ele alıyor. 4114 Year Old Badger Coal adını verirdik ama yeni bir keşfimiz var. Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı ve Türkiye’nin en yaşlı ağacı Zonguldak Alaplı’daki Tabiat Anıtı’na tescil ettirildi. Doğa severler bu 4114 yıllık ağacı görmek isteyecekler. Bağlantıdaki haritadaki QR kodunu okuyarak konumunu bulabilirsiniz. Kim o tarihi porsuk ağacının devasa gövdesine sarılarak poz vermek ister? 4114 Yaşındaki Porsuk Ağacı – Zonguldak Gezi Rehberi Zonguldak’a Nasıl Gidilir? Kişisel Araçla Ulaşım Zonguldak, tünellerden girip çıkacağınız bir şehirdir. Bu yüzden yarı kapalı hapishane şakalarını duyabilirsiniz. Ama korkma! Her evin standardı olan deniz manzaralı balkonu olan bir şehir göreceksiniz. Denize bakan balkonlar her evin standardıdır.

Zonguldak Arkadaşlık Sitesi – Gezi Rehberi

Son olarak Zonguldak Arkadaşlık Sitesi rehberi şehrin, İstanbul’a 330 km ve Ankara‘ya 275 km. Şehre Ankara veya İstanbul yönünden girebilirsiniz ama şahsi tavsiyem İstanbul-Düzce-Alaplı-Ereğli rotasını takip etmek ve denizi sahilden seyretmek. Dönüş rotanızı Bartın (Amasra) – Kastamonu – Sinop veya Karabük (Safranbolu) – Ankara’dan kurabilirsiniz. Demiryolu ile Kömür Otobüsü ile gelebilir ya da nostaljik bir tren yolculuğu tercih ederseniz Ankara üzerinden trenle gelebilirsiniz. Doğu Ekspresi, Van Ekspresi’ni deneyimleyenleri görüyor muyum? Bir de Ankara-Irmak-Karabük-Zonguldak demiryolu hattını deneyin! Bunun için, size “Demiryolu Kömüre” tren seyahati rotasına harika bir bağlantı vereyim. Deniz Yolculuğu Filmde Zonguldak-İstanbul gezisini görebilirsiniz ancak şehre deniz ulaşımı mevcut değildir. Şehir merkezindeki limanda genellikle ticari amaçla Ukrayna’ya ziyaretçi getiren gemiler bulunsa da daha çok yük taşımacılığı mevcuttur. Dış Hat Yolcuları için İç hatlardan şehre havayolu ulaşımı şu anda aktif değil ancak maalesef Zonguldak’a Düsseldorf veya Dortmund üzerinden havayolu ile gidebilirsiniz. Ankara ve İstanbul’a yakınlığından dolayı talep olmadığı için iç hat seferleri aktif değil ama kim bilir, belki bu satırları okurken yine aktif olacak! (Bakınız: Zonguldak Saltukova Havalimanı) Bakalım Düsseldorf ya da Dortmund’un alakası nedir diyenler? Kömür cevheriyle iç içe bir hayatın içinde doğduğumuz için şehrin yarısını