Skip to main content

Yozgat Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Yozgat arkadaşlık sitesi şehri, Anadolu’nun en eski nüfus merkezlerinden biridir. Yakın zamanda kazılar yapıldıktan sonra, şehrin farklı bölgelerinde Hitit dönemine ait bazı eski izler bulundu. Yozgat’ın Anadolu’da bu devletin hükümdarlığı döneminde nüfuslu Hitit merkezlerinden biri olduğuna inanılıyor. Yozgat, Osmanlı döneminde Bozok Sancak olarak anılır ve 15. yüzyılda şehrin Türkmen liderlerinden biri tarafından Celali adlı büyük bir isyana ev sahipliği yapar.

Yozgat, Ankara’ya 200 kilometre uzaklıktadır. Çift şeritli karayolu ile Ankara’dan şehre ulaşım kolaydır. Araba ile yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ankara otogarından da birkaç otobüs var.

Şehir, etrafı çam ormanlarıyla kaplı tepelerle çevrili derin bir vadi arasına kurulmuştu. Coşkulu ve yaz aylarında bu alanlar şehir nüfusunun dinlenmeye gittiği yerler olur. Nüfusu yaklaşık 80.000’dir ve tıp ve hukuk dahil birçok bölümü olan bir üniversite vardır.

İç Anadolu’da bulunan Yozgat, kendine özgü atmosferi ve kültürü ile öne çıkan tarihi şehirlerden biridir. 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Yozgat, Hititler döneminde şehre dönüştürülmüş ve Osmanlı döneminde Bozok sancağı olarak anılmıştır. Yozgat, kuzeyde Tokat, Amasya ve Çorum ile komşudur. Anadolu’nun ortasında yer aldığından birçok güzergah için yol durağı olma özelliğine sahiptir.

İklim ve Yerel Mutfak: Yozgat Arkadaşlık Sitesi

Karasal iklimin hakim olduğu Yozgat arkadaşlık sitesi ili, özellikle kış aylarında çok soğur. Kışlar çoğunlukla sıfırın altındadır ve yazlar sıcaktır. Ziyaret için en uygun mevsimler ilkbahar ve yaz başıdır.

Tipik bir İç Anadolu kenti olan Yozgat’ta hamur işleri ve et yemekleri ön plana çıkıyor. Şehrin yöresel lezzetleri arasında desti kebap en ünlüsüdür. Ayrıca Orta Anadolu’nun birçok yerinde arabaşı hala geleneksel şekilde pişirilmektedir. Parmak çörek, tandır kebap, çılbır, çiğdem pilavı, kavurga, madımak, omaç ve yarma aşı sofralarda bulabileceğiniz harika lezzetler arasında. Yumurta tatlısı ve mısır tatlısı deneyebileceğiniz eşsiz tatlılardır.

Yozgat Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Son olarak Yozgat arkadaşlık sitesi olarak size tarihinden bahsedeceğiz şehrin… Yozgat Saat Kulesi: Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde inşa edilen saat kulesi, şehrin simgelerinden biridir.
Yozgat Müzesi: Nizamoğlu Konağı olarak 1871 yılında inşa edilen yapı, günümüzde el yazmaları, mutfak eşyaları, kilimler ve halıların sergilendiği bir müze olarak hizmet vermektedir.
Çeşme Kalesi: İl merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan kale, Bizans ve Roma kalıntılarının bulunduğu bir yapıdır.
Basilica Therma: Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan bu kaplıca, Anadolu’nun en önemli termal merkezlerinden biridir. Merkezden günümüze ulaşan Anadolu’da ilk termal tedavinin kalıntıları oldukça güzel bir manzara getiriyor. Roma Dönemi’nden beri termal tedavilerin var olduğu bilinirken, son zamanlarda bölgede 3000 yıllık farklı medeniyetlerin kalıntıları ortaya çıkarıldı.
Kerkenez Harabeleri: MÖ 3000’lere dayanan bu kalıntılar Sorgun ilçesinde bulunmaktadır. Bazıları Medler ve Frigler zamanına kadar uzanmaktadır.
Karabıyık Köprüsü: Yavuz Sultan Selim’in meşhur Mısır Seferi sırasında inşa edilen köprü, 1516 yıllık tarihe işaret ediyor. Halen ziyarete açık.
Başçavuş Camii: 1800’lü yıllara ait cami, ahşap mimarisinin güzel bir örneğidir.