Skip to main content

Uşak Arkadaşlık Sitesi – Nereyi Gezmeli

Orta Ege’deki Uşak arkadaşlık sitesi, eski çağlardan beri her zaman bir yerleşim yeri olmuştur. Kentin geçmişi MÖ 4. binyıla kadar uzanır ve özellikle Tunç Çağı’nda yoğun bir rota haline gelmiştir. M.Ö. 2000’li ve 2500’lü yıllarda Hititler, Lidyalılar, Romalılar ve Bizanslılarla birlikte son derece zengin bir uygarlık tarihine sahipti. Daha sonra Frigler olan İyon kültürünün önemli bir kentiydi. Kütahya, Manisa, Afyon ve Denizli ile çevrili şirin bir Anadolu şehridir. Şehrin civarında Sivas bulunmaktadır.

Şehir, Türk halı dokumacılığında Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olduğu için yerel olarak ürettiği halılarda zengin kültürünü ve tarihini yansıtıyor.

Uşak Arkadaşlık – Uşak Dokuması

Ege’nin batıda, İç Anadolu bölgesinin doğuda yer alması nedeniyle Uşak arkadaşlık sitesi,, karasal iklimiyle öne çıkıyor. Yazlar çok sıcak ve kışlar yağmurludur. Ziyaret edilecek en güzel zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Mutfağı hem Ege hem de Orta Anadolu kültürüne ev sahipliği yapıyor. En meşhur yemek tarhana çorbasıdır. Ayrıca birçok hamur işi ve et teklifi var. Keşkek, katmer, çömlek eti, höşmerim, muska böreği, demir tatlısı, cendere tatlısı ve ebem köftesi yöreye özgü lezzetlerdir.
Ulubey Kanyonu: Dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan Ulubey Kanyonu, Banaz deresi boyunca devam ediyor ve 100 metreden fazla yüksekliği ile sarp kayalıklar boyunca dağa tırmanmak için ideal bir rota olabilir. Ayrıca yamaç paraşütü, kaya tırmanışı, rafting gibi sporlar da yapabilirsiniz.

Uşak’ın Arkadaşlık Sitesi – Hediyelik Eşya

Blaundus Antik Kenti: Saha, Helenistik Çağ’dan kalma ve şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta. Makedonyalılar zamanında Büyük İskender için inşa edilen antik kent, günümüzde kalan tapınaklara ve kaya mezarlarına açık. Uşak Arkeoloji Müzesi: Uşak arkadaşlık sitesi, ve çevresinin tarihine ışık tutan Arkeoloji Müzesi’nde Helenistik ve Roma dönemi eserleri bulunuyor. Birçok madeni para, mücevher, cam kap ve madeni para sergileniyor. Pasha Han Konağı: Köşk 1800’lerin sonunda inşa edilmiş ve bugün otel olarak hizmet vermektedir.  Ulubey Kanyonu Kültür ve Turizm Festivali, Kiraz Kültür Festivali, Uşak Cirit Yarışmaları, Eşme Kilim ve Kültür Sanat Festivali bölgenin otantik havasını yansıtan çok önemli etkinliklerdir. Uşak’a İzmir’den otobüs ve tren ile rahatlıkla ulaşılabilir. Havayolu ile gitmek isterseniz en yakın havalimanı Kütahya’daki Altıntaş Uluslararası Havalimanı olacaktır.