Skip to main content

Kütahya Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Kütahya arkadaşlık sitesi sayesinde dost bulabileceğiniz şehirden bahsedeceğiz. Sırlı çanak çömlekleriyle tarihe haklı bir üne kavuşan şehre girerken yolun her iki yanında çini ve porselen atölyeleri ve satış dükkanlarını göreceksiniz. Şimdi modern üretim teknolojilerini kullanıyorlar. Bazıları hala eski babadan oğula teknolojisini kullanarak mallarını üretiyor. Çin toprakları Kütahya, tarihte Seramorium olarak adlandırılmıştır. Kütahya eserleri dünyanın pek çok müzesinde sergileniyor. Kütahya’nın M.Ö. 000 yıllarında ilk kurulduğu ve eski adının Kotiaeion olduğu zaten biliyoruz. Şehri görmek için Hıdırlık Tepesi’ne çıkmalısınız. Bizanslılardan kalma kale duvarları ve bir mescit (1246) ve orada dönen bir kumarhane var. Kumarhanede otururken dinlenirken her yerde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Tarihi Kütahya evleri ile koruma altına alınan sayısız sokak, Hıdırlık yolunda dikkatinizi çekecek. 150-200 yıllık 2 veya 3 katlı bu evlerin her birinde cumbalı pencereler, renkli oyma ahşap kapılar ve merkezi tasarımlı süslemeli tavanlar bulunmaktadır. Kütahya şehri Afyon‘a çok uzak değildir.

Macar Evi, 18. yüzyıldan kalma bir malikanedir. Macaristan, 19. yüzyılın ortalarında Rus ve Avusturya kuvvetleri tarafından ortak saldırıya uğradı; bağımsızlık aşığı Macarlar, Lajos Kossuht liderliğinde isyan ediyor. Yenilirler ve Osmanlı Devleti’nden sığınırlar. Kütahya mevkiinde yerleşmişlerdir. Ev, bağımsızlık lideri Kossuht ve yoldaşlarının anılarını koruyacak şekilde düzenlenmiştir.

Kütahya Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Kütahya Müzesi, sizlerin Kütahya arkadaşlık sitesi dostunuzla görebileceğiniz bir yerdir. Burası 1314 yılında Germiyanoğulları zamanında inşa edilen eski Vacidiye Medresesidir. Geç kalkolitik, ön bronz, Hitit, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait arkeolojik buluntuların yanı sıra İznik ve Kütahya’da yapılan çini örnekleri 14. yüzyıldan günümüze kadar sergilenmektedir. Sadık Atakan Özel Müzesi, kurucusunun satın alıp topladığı eserler ve çinileri sergiliyor. Bugün birbiri ardına inşa edilen sıkıcı camilere rağmen Çinili Cami farklı bir örnek olarak duruyor.

Caminin (1973) tüm iç ve dış cepheleri Kütahya çinileriyle kaplıdır. İlk toplu iş sözleşmesi Kütahya’da yapıldı ve imzalandı. Bir yanda porselen zanaatkârları, diğer yanda ustalar, tecrübeli çıraklar ve çıraklar 1766 yılında toplu iş sözleşmesi imzalayarak ana bulvardaki bir bölmede bunu dünyada ilk ilan ettiler. Kütahya aynı zamanda ünlü Türk seyyah Evliya Çelebi’nin de doğum yeridir. Doğduğu yer ve dedesinin komşu mezarı yeniden inşa ediliyor.

Kütahya Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Son olarak Kütahya arkadaşlık sitesi editörleri olarak size gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Görkemli Zeus Tapınağı ile ünlü Aizonai antik kenti, ana yolun yaklaşık 50 km içerisindedir. Çavdarhisar Mahallesi’ne kadar çıkıp Emet’e dönmeniz gerekiyor. Antik kent, Çavdarhisar’a birkaç kilometre uzaklıktadır. Aizonai’nin tarihi M.Ö. 3000’e kadar uzanmaktadır: Görülebilen yapıların tümü 1. yüzyıl Roma dönemine aittir. Şehirle bütünleşmiş Zeus Tapınağı da bu çağdan kalmadır. Roma İmparatoru Adrianus’un Türkiye’nin en iyi korunmuş yapılarından birinin duvarlarına oyulmuş tapınağın yapımına ilişkin metni dikkat çekicidir. Ana Tanrıça Kybele’ye ve Zeus’a adandığı sanılmaktadır. Kybele ile özdeşleşmiş yerel Tanrıça Meter Steunene’nin kutsal alanı antik kentin 2 km güneydoğusundadır.

Aizonai’de görülmesi gereken yerler tiyatro ve hemen yanındaki stadyum, sütunlu cadde, spor salonu, hamam ve anıtsal mezarlar. Şehirde yapılan kazılardan elde edilen eşyaların bir kısmı şimdi Kütahya Müzesi’nde sergileniyor.

Kütahya, kaplıcaları ile de ünlüdür. Küthaya’ya 13 km. Mesafedeki Yoncalı son dönemde gelişiyor. Bozüyük’ten Kütahya’ya giden yol üzerindeki kavşaktan tarla tarafına 4 km. Uzaklıktaki Ilıca Köyü, termal banyoları ile de ünlüdür. Vadinin iki yakasına yayılmış evleri ve villaları ile tipik bir termal köydür. Çavdarhisar’dan güneybatıya doğru ilerlediğinizde Kütahya’nın Simav ilçesine ulaşacaksınız. Eynal Termal tesisleri burada bulunmaktadır.