Skip to main content

Şanlıurfa Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Şanlıurfa Arkadaşlık Sitesi üzerinden dost bulabileceğiniz şehir efsanelere konu olmuş gizemli bir şehir olarak tanımlanıyor. Şehirde keşfedilmeyi bekleyen pek çok güzellik olduğu için, şehri özgürce keşfederek adaleti sağlamak istiyorsanız araba kiralamak çok iyi bir seçim. Şanlıurfa’da araç kiralama adımından sonra şehrin yerlilerinin tavsiyeleri ile gününüzü planlayabilirsiniz. Şanlıurfa’da Ne Yenir? Ya da Şanlıurfa’nın tarihi yerleri nereler? Bu sorulara verdiğimiz cevaplar ile şehirde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Güne geleneksel bir başlangıç ​​için kahvaltıda ciğer yemenizi tavsiye ederiz. Bu öneri ilk başta garip gelse de, et yemekten hoşlanıyorsanız, neden daha önce bu deneyimi yaşamadığınızı düşüneceksiniz. Karaciğeri diğer kurslara ayırmak isteyenler için şehirde pek çok popüler kahvaltı mekanı hizmet veriyor. Klasik serpme kahvaltının yanı sıra katmer (lapa lapası) tadabileceğiniz lezzetler arasındadır. Gaziantep ve Adana gibi yemekleri güzeldir.

Şanlıurfa Tarihi ve Arkadaşlık Sitesi

Geçmişi M.Ö. 855 yılına kadar uzanan Halfeti’yi görmek, şehri Şanlıurfa Arkadaşlık Sitesi dostunuzla tam olarak tanımak için atılacak ilk adımdır. Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu yer Türkiye’de siyah güllerin yetiştiği tek yer. Bugüne kadar ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini taşımayı başaran Halfeti, etkileyici atmosferiyle sizlere unutulmaz saatler vaat ediyor. Masalsı bir diyarı andıran Halfeti, Şanlıurfa merkeze 121 km uzaklıkta bulunuyor. Halfeti’den sonraki durağınız, katlı taş evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve eşsiz mimarisi ile Savaşan Köyü olmalı. Halfeti’ye yaklaşık 23 km uzaklıkta bulunan köy, büyüleyici atmosferiyle artan ilgi odağı. Sokaklarında yürürken zamanda yolculuk yaptığınızı hissedeceğiniz Savaşan Köyü’nde ilginç bir yapı sizi bekliyor. Gövdesi sular altında kalan köy camisi kesinlikle görülmeye değer tarihi bir yapıdır. Savaşan’ı görmek için önce Halfeti’ye gelmeniz ve ayrıca tekne kiralayarak nehri geçmeniz gerektiği için keyifli bir tekne turu da Urfa gezinizin bir parçası.

Şanlıurfa Arkadaşlık Sitesi – Gastronomi

Halfeti gezinizi Şanlıurfa Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla birlikte keyifli bir yemekle sonlandırabilirsiniz. Bölgede şehrin eşsiz yemeklerini tadabileceğiniz alternatifler var ya da dilerseniz şehre dönüp pek çok popüler mekandan birini tercih edebilirsiniz. Patlıcan kebabı, lahmacun (pide), chea köfte ve havuç dilimli baklava Urfa’dayken denemeniz gereken lezzetler arasında. Halıcıların pazarı olarak da bilinen Sipahi Çarşısı’ndan şehir merkezini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Dar bir han olan Çarşı, nahit taşından yapıldığı için kavurucu sıcak yaz aylarında serinliği ile harika bir mola yeridir. Bu nedenle han öğle saatlerinde çok kalabalık oluyor. Yaklaşık 30 dükkanın bulunduğu handa hediyelik eşya alışverişinin tadını çıkarabilirsiniz. Sipahi Çarşısı’ndan sonra hemen yanındaki Gümrük Hanı’nı ziyaret edebilir ve hanın tarihi atmosferinde bir kahve molası verebilirsiniz.