Skip to main content

Adana Arkadaşlık Sitesi – Tarihçesi

Tanışma sitesi olan Adana arkadaşlık sitesi olarak size tanıtacağımız Adana ve çevresinde yaşayan ilk bilinen insanlar Luvilerdi. Anadolu’nun Akdeniz kıyılarını yaklaşık MÖ 3000’den MÖ 1600’e kadar kontrol ettiler. Kizzuwatna olarak bilinen bölgeyi Hititler ele geçirdi. Luwiler ve Hurrianların yaşadığı Kizzuwatna, Hititlerin koruması altında özerk bir yönetime sahipti, ancak 1500’lerden 1420’lere kadar kısa bir bağımsız dönem geçirdiler. Hattuşa’da (Boğazkale) bulunan Kava Hitit kitabesine göre Kizzuwatna, MÖ 1335 yılına kadar Hititlerin koruması altında Adana’yı yöneten krallıktı. Çorum Hitit İmparatorluğu’nun çöküşüyle ​​başlayarak c. MÖ 1191–1189, Adana yerlisi Denyen deniz halkları MÖ 900 yıllarına kadar ovayı kontrol altına aldı. Daha sonra bölgede Yeni Hitit Devletleri kurulmuş ve Quwê eyaleti Adana çevresinde merkezlenmiştir. Quwê ve diğer eyaletler bağımsız dönemlere sahip olmalarına rağmen Yeni Asur İmparatorluğu tarafından korunuyordu. MÖ 8. yüzyılda Kilikya’ya Yunan göçünden sonra bölge, Mopsos hanedanlığının egemenliğinde birleşmiş ve başkent olarak Adana kurulmuştur. Mopsuestia’da bulunan dokuzuncu ve sekizinci yüzyıllara ait iki dilli yazıtlar, Luvice ve Fenike hiyeroglifiyle yazılmıştır. Asurlular, MÖ 612’de yıkılıncaya kadar bölgelerin kontrolünü birkaç kez ele geçirdiler.

Adana Arkadaşlık Sitesi – Coğrafyası

Adana, Akdeniz’in kuzeydoğu kenarında 37. paralel kuzeyde yer alır ve burada Kilikya ovasına açılan kapı görevi görür. Bu geniş düz, verimli toprak parçası Toros Dağları’nın güneydoğusunda yer alır. Adana’dan batıya Kilikya’yı geçerek Tarsus’tan gelen yol Toros Dağları’nın eteklerine girer ve sonunda yaklaşık 4.000 fit (1.200 m) yüksekliğe ulaşır. Tarihin başlangıcından beri orduların içinden geçtiği kayalık geçit olan ünlü Kilikya Kapıları’ndan geçerek Anadolu ovasına devam eder.

Adana’dan geçen Seyhan Nehri (eski adıyla Sarus), 1900’lerde setler inşa edilene kadar zaman zaman şehri sular altında bıraktı. Kentin kuzeyi Seyhan göleti ile çevrilidir. 1956 yılında tamamlanan Seyhan Barajı, hidroelektrik santrali ve aşağı Çukurova ovasını sulamak için yapılmıştır. Siz değerli Adana arkadaşlık sitesi kullanıcılarının bunları bilmesi elzemdir. Kentteki iki sulama kanalı, kent merkezinden doğudan batıya geçerek ovaya akmaktadır. Kentin güneydoğusunda Yüreğir ovasını sulamak için başka bir kanal daha var.

Adana Arkadaşlık Sitesi – Gastronomi

Bu siteye üye olarak Adana arkadaşlık sitesi dostunuzla güzel bir gastronomi yolculuğuna çıkabilirsiniz. Adana mutfağı ağırlıklı olarak Yörük, Arap ve Ermeni mutfağından etkilenmiş ve şehir geleneklerini sürdürmüştür. Et (genellikle kuzu) ve bulgurdan yapılan baharatlı, ekşi ve yağlı yemekler yaygındır. Çukurova’nın tüm mutfaklarında bulgur ve un bulunur. Hemen hemen her evde kırmızı biber, baharatlar, tahin, doğrama tahtası ve hamur tahtası bulunur. Pişirmede kullanılan bulgur, Adana’ya özgü olup, koyu renkli sert buğday türlerinden tercih edilen bir tada sahiptir.

Yerel olarak “Kebap” olarak adlandırılan Adana Kebap, kıymadan yapılan bir kebaptır. Türkiye’deki tüm kebap restoranlarında ve dünyadaki çoğu Türk restoranında bulunabildiğinden, Adana ismi hala birçok kişiye kebap önermektedir. Adana Kebap, diğer kültürlerden yiyecekler giderek daha popüler hale gelse de, Adana’daki en popüler yemek seçeneğidir. Adana’nın eski sokaklarında birçok kebap restoranının yanı sıra çok sayıda kebapçı da bulunmaktadır.