Skip to main content

Şehir Hakkında – Kırşehir Arkadaşlık Sitesi

Öncelikle Kırşehir arkadaşlık sitesi sayesinde dost edinebileceğiniz şehir, Ahi Kardeşliği ve Bektaşi’nin anavatanıdır. Ahi mezhebinin kurucusu Ahi Evran ve Bektaşi’nin kurucusu Hacı Bektaş Veli burada Kırşehir’de yaşıyordu. Şehri inşa ederken harca gül suyu kattıkları için şehrin her yerinde gül kokusu aldığı rivayetlere göre şehrin adının Gül Şehri olduğu söylenir. Şehir, orada yetişen güllerle ün kazandı. Her yer gül bahçeleri ve şakıyan bülbüllerle doluydu. İlk yerleşim Hitit dönemindeydi. Bizans döneminde Mokissos adında küçük bir kasabaydı. 1071’den sonra Fatih Sultan Mehmet döneminde önce Selçuklular sonra da Osmanlılar tarafından ele geçirildi. Nevşehir ve Eskişehir gibi sonu şehir ile bitmektedir.

Kırşehir Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Kaleye 50 m uzaklıkta Tekke Sokak’ta bulunan Ahi mezhebinin ustalarından Ahi Evran Veli’nin mezarı (1482) kesme taştan yapılmıştır. Minaresi ve mescidi de olan türbede altı sanduka bulunmaktadır. 1250 yılında eşi tarafından yaptırılan türbe sekizgen planlıdır. Yuvarlatılmış sekizgen gövdenin üzerine konik bir tepe oturmaktadır. Kapı süsleri dikkat çekicidir. Bütün mermer tarihi Aşık Paşa Türbesi (1322), 1272 yılında rasathane olarak inşa edilen ve daha sonra camiye dönüştürülen Caca Bey Camii, Kırşehir Arkeoloji Müzesi Alaettin Camii, Kayseri Caddesi üzerindeki Laleli Camii ve Süleyman Türkmani Türbesi diğerlerinden bazılarıdır. ilgi çekici tarihi yerler.

Kasaba yakınlarındaki bu kaplıcada Kırşehir arkadaşlık sitesi dostunuzla 41,5 derece sıcak su ile banyo yapmanın kardiyo arter hastalıklarına iyi geldiği ve içmenin de sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Güzel tesisler. Karakurt Kaplıcası, şehir merkezine 16 km. Uzaklıktadır. Eski kaplıca binası Selçuklu hükümdarı Karakurt Baba adına yapılmıştır. Su yaklaşık 50 derecedir. Romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelir.

Kırşehir Gezilecek Yerler ve Arkadaşlık Sitesi

Kırşehir çevresinde tur düzenleyen acentelerin uğrak noktaları arasında, 20 km uzaklıkta Mucur yeraltı şehri Hashöyük, Japonya’nın satın aldığı ve Japonya’nın yeşillendirdiği 176 kuş türü ile Seyfe kuş cenneti ve yüzlerce çeşit bitki ile Japonya’nın yeşillendirdiği Seyfe kuş cenneti yer alıyor. Burayı Kırşehir arkadaşlık sitesi dostunuzla gezebilirsiniz.

Seyfe Gölü ve çevresi, birçok vahşi hayvan türü ile yaban hayatına doğal bir yatak oluşturmaktadır. Kızılırmak Nehri üzerindeki Hirfanlı Baraj Gölü, günübirlik piknik yapmak için güzel bir yerdir.

Oldukça büyük olan bu baraj gölünün bir kumsalı bile var. Kırşehir ve çevresinde elde edilen nadide Hacıbektaş taşı, çeşitli turistik ve hatıra eşyalarının yapımında kullanılmaktadır. Çoğunlukla tesbih yaparlar ondan.

Kesik Köprüsü

Kırşehir’in 20 km. Güneyinde Kızılırmak nehri üzerinde bulunan Kesik Köprü Selçuklulardan kalmadır. 1251’de inşa edildi ve bugün hala sağlam. Birbirine yakın sivri kemerli 13 göz içerir. Her iki tarafında büyük taş korkuluklara sahiptir.