Skip to main content

Eskişehir Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Batı-Orta Anadolu’da büyük bir sanayileşmiş şehir olan Eskişehir, Anadolu bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir (MÖ 3500). Bu şehri Eskişehir arkadaşlık sitesi dostunuzla görmenizi tavsiye ederiz. Frigler tarafından Porsuk nehri kıyısında temeli MÖ 1. bin yıl öncesine dayanmaktadır. Tarihi şehir, müzeleri aracılığıyla Frig kalıntılarını ve heykellerini sergiliyor. Ankara‘ya komşudur.

Eskişehir Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Eskişehir’in en ünlü müzesi, Türkiye’nin yerel etnografik öğelerinin 19. yüzyıl iç mimarisinin deposu olan Osmanlı Evi müzesidir. Bu müzeyi de yine Eskişehir arkadaşlık sitesi olarak gezmenizi öneririz. MÖ 1. binyılda Frigler tarafından kurulmuştur. Hititler, Eskişehir’de merkezileşmiş büyük bir hükümet kurdular. 14. Yüzyıl. Frig kralı, M.Ö.12’de 600 yıl süren krallığını ilan etti. Frig Kralı’nı takip eden 600 yıl boyunca şehrin adı Gordion’dur. 2300 yıl önce Gordion’dan geçen Büyük İskender ve ordusu Gordion’u fethetti. Ancak Büyük İskender’in ölümünden sonra, Gordion şehri konumu nedeniyle büyük savaşlara tanık olmuştur. Anadolu’yu kontrol etmek isteyen birçok komutan Gordion şehrini fethetmeye çalıştı. Önce Galatlar sonra da Romalılar bölgeyi M.Ö. 189. MS 4. yüzyılda şehir, Karacahisar’dan Şehirhöyük’e yaklaşık 10 km kuzeydoğuya taşındı. Roma İmparatorluğu tarafından kontrol edildiğinde, Büyük Konstantin bu bölgeye ve Anadolu’nun diğer bölgelerine Hıristiyanlığı dinini tanıttı. Romalılar, Gordion şehrini restore etti ve şehir o zamana kadar görkemli günlerini yaşıyordu. Selçuklular burayı fethettiklerinde 1074’te Sultanönü adını verdiler. Ancak Osmanlı Devleti’nin kurulmasıyla ilk defa Eskişehir adıyla anıldı. Türk Kurtuluş Savaşı sırasında (1919-1922) çok önemli bir strateji alanıydı. Bu savaştan sonra günümüzde Eskişehir bir dizi tarihi yapı ile yeniden inşa edildi.

Eskişehir Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Son olarak ise Eskişehir arkadaşlık sitesi üzerinden tanıştığınız kişiyle gezeceğiniz bu şehir günümüzde nasıldır ondan bahsetmek isteriz. Günümüzde Eskişehir’in çoğu Kurtuluş Savaşı’ndan (1919-1923) sonra yeniden inşa edildi, ancak Kurşunlu Camii gibi bir dizi tarihi bina kaldı. Antik Frig kenti Dorylaeum’un arkeolojik sit alanı Eskişehir’e yakındır. Şehir, doğal sıcak kükürt kaynakları ile ünlüdür. Şehrin önemli bir Türk Kırım Tatar nüfusu var. Ayrıca Bulgaristan, Romanya, Bosna, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’ın Sandžak bölgesi gibi Balkan ülkelerinden göç eden ve kentin metal işleme endüstrisinin gelişimine katkıda bulunan etnik Türkleri de cezbetti. Eskişehir ayrıca 2013 yılında Türk dili konuşulan çeşitli bölgelerden müzik ve sanatçıları öne çıkarmayı amaçlayan ilk Turkvision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yaptı. Şehir aynı zamanda Dünya Müzeleri Müzesi’ne veya Dünya Müzeleri Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.