Skip to main content

Trabzon Arkadaşlık Sitesi – Şehirde Bir Gün

Büyüleyici doğası ve zengin tarihi ile Trabzon Arkadaşlık Sitesi şehri kesinlikle keşfedilmesi gereken şehirlerden biridir. Trabzon geziniz boyunca temiz hava, lezzetli yemekler ve eşsiz insanlar sizi bekliyor olacak. Şehirde keyifli bir gün geçirmek için planınızda yerel halkın önerilerini dikkate alabileceğinizi düşündük. Trabzon’da Ne Yenir, Trabzon’da Gezilecek Yerler Nelerdir? Bu sorulara aldığımız cevaplarla bir gezi planı oluşturduk. Görülecek çok yer var, bu yüzden yapılacak ilk şey araba kiralamak. hizmete girdi. Rize ve Sinop‘a yakındır.

Trabzon Arkadaşlık Sitesi ve Gezilecek Yerler

Kahvaltıdan sonra Trabzon Arkadaşlık Sitesi dostunuzla ilk durağınız Peristera Manastırı olarak da bilinen Kuştul Manastırı olabilir. 752 yılında inşa edilen manastır, 13. yüzyılın başlarında yağmalanmıştır. 14. yüzyılın ortalarında yeniden kullanılmasına rağmen 20. yüzyılın başında çıkan bir yangınla tahrip olmuştur. Manastır, tüm talihsizliklerine rağmen bugün hala ayaktadır ve mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında yer almaktadır.

Trabzon’a gelip Sümela Manastırı’nı görmek mümkün değil. Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen Sümela Manastırı, 4. yüzyılda kilise olarak inşa edilmiştir. Yaklaşık 1000 yıl sonra kiliseden manastıra dönüştürüldü. Manastırın günümüze ulaşan freskleri göz kamaştırıcı, bu nedenle bu tarihi yapıyı mutlaka gezi planınıza dahil etmelisiniz.

Trabzon Arkadaşlık ve Diğer Mekanlar

Dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çeken Trabzon Arkadaşlık Sitesi olarak önerimiz olan ve Uzungöl’ün doğa harikalarını gezerek doğanın kucağında rahat bir nefes alabilirsiniz.
Yemekten sonra Trabzon kültürünü hissedeceğiniz Kadınlar Çarşısı’nda alışveriş yapmak iyi bir fikir olabilir. Trabzonlu kadınların el sanatlarını, taze süt ürünlerini, organik ürünlerini ve yöresel yemeklerini sattıkları bir çarşı burası. Çarşıya yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan Atatürk Köşkü, listenizde olması gereken yerlerden biridir. 1913 yılında inşa edilen konak, Mustafa Kemal’in Trabzon gezisi sırasında kaldığı yerdir.

Konaktan sonra Ayasofya Müzesi‘ni gezebilirsiniz. 1250-1260 yıllarında kilise olarak inşa edilen yapı, 1584 yılında camiye dönüştürülmüş ve 1964 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. Hristiyan ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan Ayasofya Müzesi’nin freskleri günümüze kadar gelmiştir. ve muhteşem bir görsel şölen sunun.
Akşam yemeğinde Karadeniz mutfağının leziz yemeklerini bir kez daha tatma zamanı … Akşam yemeğinde en çok tercih edilen yemekler listesinde kaygana (sebzeli krep), kuymak ve çoban kavurma öne çıkıyor. Kara lahana dolması, hamsi kızartması, hamsili pilav, ısırgan çorbası ve Trabzon pidesi de akşam yemeğinde deneyebileceğiniz lezzetler arasında. Trabzon’da farklı mutfaklardan lezzetler de bulabilirsiniz ancak yerel lezzetleri orijinal konumlarında keşfetmenin çok farklı bir deneyim olduğunu belirtmekte fayda var.