Skip to main content

Rize Arkadaşlık Sitesi – Şehir Nasıldır?

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Rize, aynı zamanda Türkiye’de yetişen çayın yeri olarak bilinen Karadeniz Bölgesi’nin doğu kesiminde yer almaktadır. Rize’nin doğuda Artvin, batıda Trabzon, güneyde Erzurum ile sınırı vardır. Ayrıca Rize Arkadaşlık Sitesi şehir kuzey tarafında Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Rize, Artvin‘e 159 kilometre, Trabzon’a 75 kilometre, Erzurum’a ise 377 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ülkenin çay yetiştiren nemli kuzeydoğu kıyılarının merkezidir. İsim Yunanca (riza) veya (Rizaion) ‘dan gelir, “dağ yamaçları” anlamına gelir. Modern zamanlarda, Yunanca’daki adı genellikle (Rizounta) idi. Latince biçimleri Rhizus ve Rhizaeum’dur (Pontus Polemoniacus eyaletinde Katolik bir unvanın adı olmaya devam etmektedir. Osmanlı döneminde Rize olarak adlandırılmıştır.

Rize’de Seyahat ve Arkadaşlık Sitesi

Rize, Türkiye’nin doğu Karadeniz kıyılarının çoğu gibi sınırda okyanus / nemli bir subtropikal iklime sahiptir; ılık yazlar ve serin kışlarla. Aralık ve Mart ayları Rize Arkadaşlık Sitesi arasında kar yağışı oldukça yaygındır, bir veya iki hafta kar yağar ve kar yağdığında yoğun olabilir. Rize ve bulunduğu Karadeniz kıyısının doğu kesimi, yıllık ortalama 2.500 milimetre (100 inç) yağışla Batı Asya’daki en yüksek yağışa sahip olup, yıl boyunca yoğun yağış ve sonbaharın sonlarında (Ekim-Aralık) en fazla yağış almaktadır. Bu yüzden şehirde görülecek mekanları gezmeden önce hava durumunu kontrol edin. Rize’nin en güzel yanı havasının çok temiz olmasıdır genelde bu sebeple tercih edilir.

Rize Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Karadeniz sahili Türkiye’de en fazla yağış alan bölge olup, Rize’nin Arkadaşlık Sitesi Türkiye’nin yıl boyunca yüksek yağış alan tek bölgesidir. Tüm Karadeniz kıyılarında olduğu gibi su sıcaklığı her zaman serindir ve yıl boyunca 8 ila 20 ° C (46 ila 68 ° F) arasında dalgalanır. 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından yaptırılan Rize Kalesi, Zir Kalesi, Kale-i Bala ve Ciha Kalesi il sınırları içerisinde yer alan kalelerdir. Rize ilçesinde bulunan tarihi camiler Gülbahar Camii, İslam Paşa Camii ve Cafer Paşa Camii olarak sayılabilir. Ağaran Şelalesi, Çayeli İlçesi içinden geçen Şairler deresi üzerinde, 12 km. Çayeli İlçesine 30 km. Rize merkeze uzaklık. Şelale gerçek bir doğa harikasıdır.