Skip to main content

Siirt Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Siirt Arkadaşlık Sitesi ile dost bulabileceğiniz şehir dört mevsimin en güzel şekilde geçtiği iklimi, her türlü sebze ve meyve yetiştirdiği verimli toprakları, el emeği ile yapılan ve el emeği ile üretilen battaniye ve halıları, şifalı Pervari balıyla görülmesi gereken değerli bir yer. Tohumlu fıstık, Zivzik Narı ve el emeği ile üretilen halılar, şifalı Pervari balı, iri tohumlu fıstık, eşsiz tadı olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, İslam azizleri şehirde hayatını kaybetti. Antep gibi fıstığı ile ünlüdür.

Gezilecek Yerler ve Siirt Arkadaşlık

Siirt şehrinin tarihi ve turistik değerleri içinde kaplıcalar, türbeler, tarihi camiler, kaleler ve köprüler önemli yer tutmaktadır. Daha önce Siirt Arkadaşlık Sitesi olarak size bahsettiğimiz şehirde Saird olarak bilinen, İslam öncesi dönemlerde Siirt, Bizans Kilisesi’nin bir piskoposuydu. Paris Süryani İncil’i olarak bilinen tezhipli bir el yazması Siirt’in kütüphanesinin piskoposundan gelmiş olabilir, Siirt’in Hristiyanları, Keldani Ayini, Hindistan’daki diğer Doğu Hristiyanlar ve diğer Doğu Hristiyanlar tarafından halen kullanılmakta olan Arapça ile ilgili bir ayin dili olan Süryanice’de ibadet ederlerdi. İpek Yolu boyunca Çin’e kadar Nasturiler. Chronicle of Seert şehirde korunmuştur; Pers krallığının yedinci yüzyılın ortalarına kadar olan dini tarihini anlatır. 1858’den 1915’e kadar şehir, Keldani Katolik Kilisesi’nin bir piskoposunun koltuğuydu. Başpiskoposları da dahil olmak üzere kentteki Keldanilerin çoğu 1915 katliamlarında öldürülmüştür. Siirt’te çok sıcak ve kurak yazlar, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Kış aylarında sık sık don ve ara sıra kar yağışı görülür.

Siirt Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Karasal iklimin hüküm sürdüğü şehirde yazlar çok sıcak ve kışlar çok soğuk geçer. Bununla birlikte, Siirt’in Arkadaşlık Sitesi şehrinin rezervuar çevresinde daha ılıman bir iklim bulabilirsiniz. Şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, 25 derece civarında sıcaklıklar ile ilkbahar ve yaz daha ideal olacaktır.

Siirt Mutfağı, et ve hamur işleriyle yapılan birbirinden lezzetli yemeklerden oluşuyor. Doğu’nun pek çok şehrinde olduğu gibi şehirde de kebap ve köfte sofralarda. Bunlardan Büryan Kebabı, ayranlı yarma ve mumbar şehrin en önemli lezzetleridir. Rayoşu meketip, ismeket köfte, zerfet mihr çorbası, pırtike çorbası, gebole, sarımsaklı köfte, Siirt köftesi ve perde pilavı otantik yemeklerdir.