Skip to main content

Kırklareli Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Kırklareli arkadaşlık sitesi sayesinde şehri gezebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Marmara Bölgesi’nin Trakya yakası, doğuda Karadeniz, güneyde Tekirdağ, batıda Edirne ve kuzeyde Bulgaristan’da Burgaz ile çevrilidir.
İdari yapı 2010 TÜİK verilerine göre ilimizde merkez ilçe ile birlikte 8 ilçe, 18 belde ve 173 köy bulunmaktadır.
Nüfus 333.256 (il), 62.000 (merkez). Yüzölçümü: 6.550 km². Nüfus Yoğunluğu: km²’de 50 kişi. İlçe Sayısı: 7. Köy Sayısı: 178. Rakım: (şehir merkezi) 203 m.
İller: Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Pınarhisar.

Kırklareli Coğrafya ve Arkadaşlık Sitesi

Şimdi ise Kırklareli arkadaşlık sitesi olarak size şehrin coğrafi özelliklerinden bahsedeceğiz. Coğrafya Türkiye Trakya’nın en yüksek noktası olan ve kuzeye doğru giderek ekşimeye başlayan Mahya Dağ’ın 1031 m rakımlı olduğu Yıldız Dağları’ndan ulaşılan kara iklimi de mevcuttur. İlin en önemli deresi olan Ergene, Kırklareli’nin güneyinde pek çok yerleşim yerinin bulunduğu bir platoya sahiptir.
Tarihçe Kırklareli’nin bilinen ilk sakinleri, tüm Trakya bölgesinde olduğu gibi Traklar’dır. MÖ 6. yüzyılda Yunanistan’a uzanan büyük bir imparatorluk kuran Pers asilzadesi, M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender’in önderliğindeki Makedonların ve MÖ 2. yüzyılda Romalıların zirvelerine ulaştı. HANIM. Roma İmparatorluğu’nun. Kırklareli 4. yüzyılda Bizans tümenine düştü ve bu dönemde çok sayıda Bulgar ve Peçenek istilacı gördü. 13. yüzyılda kısa bir haçlı istilasından sonra 1368 yılında Balkanlar’da yayılan Türk hakimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Edirne vilayetine bağlı bir sancak merkezi olan Kırklareli, 93 Savaşında (1878) bir Yunan istilası yaşadı. ), Balkan Savaşı’nda Bulgar Savaşı (1912) ve Birinci Dünya Savaşı (1920-1922) sonrasında, Kurtuluş Savaşı nihayet 10 Kasım 1922’de zaferle sonuçlanan Türk topraklarına katıldı. Kilise adına “Kırkkilkilise” kelimesinin geçmesi nedeniyle 1924 yılında değiştirilmiştir. Türkiye’nin en ünlü denizcilerinden Mehmet Nuri Öztezcan, bu şehrin isminde ve denizcilik sektörünün dünya literatürüne girmesinde önemli rol oynadı.

Kırklareli Arkadaşlık Sitesi – Ekonomisi

Son olarak Kırklareli arkadaşlık sitesi sayesinde dost bulabileceğiniz şehrin ekonomisinden bahsedeceğiz. Ekonomi İlin güneyinde tekstil ve gıda alanında yaklaşık 20.000 işçi istihdam eden sanayi üretimi, kuzeyde buğday ve ayçiçeği ekimi ile tarım ana geçim kaynağıdır. Türkiye’nin en büyük cam fabrikaları olan Trakya Cam Sanayi ve Kırklareli Cam, Türkiye’nin ilk şeker fabrikalarıdır ve halen aktif olan Alpullu şeker fabrikası il sınırları içerisindedir.

Bölgeye ait tüm haritalar, ana Trakya hattından (İstanbul ve Edirne arasında) ayrılan ve şehirde sona eren demiryolu hattını göstermektedir, ancak 1992’den beri düzenli hizmet vermemektedir. Tren istasyonunun hala (sınırlı) personeli ve mükemmeldir. yine de ziyaret etmek güvenli.

Bu nedenle, düzenli yolcu hizmetlerinin verildiği yakın istasyonlar arasında, Edirne, Kırklareli ile en kolay bağlantılara sahip olan istasyon olmaya devam ediyor – ancak bu bile ana yola yürüyerek ve ardından bir minibüsle Edirne otogarına (otogar) gitmeyi gerektirecektir.