Skip to main content

Kayseri Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Kayseri arkadaşlık sitesi dostunuzla gezilecek yerler ve tadılacak tatlar açısından bereketli bir şehirdir. Sadece bir gün içinde ne göreceğinize ve nerede dinleneceğinize karar vermek çok zordur. Kayseri’de Ne Yenir? Kayseri’nin tarihi yerleri nerelerdir? Bu soruları yerlilere sorduk. Aldığımız cevaplardan yola çıkarak hazırladığımız rehberden ilham alarak gününüzü planlamadan önce size bir şeyler hatırlatmak istiyoruz. Şehri rahatça gezmek için araç kiralamak çok iyi bir seçim olacaktır. Kayseri’de araç kiraladıktan sonra şehri bilenlerin tavsiyeleriyle şekillenen keyifli bir gün sizi bekliyor. Kayseri’de tatmanız gereken birçok farklı yemek var. Bu nedenle normal kahvaltının ötesine geçmenizi tavsiye ederiz. Güveçte menemen, pastırmalı yumurta, tahinli katmer, yağlama ve çemen ekmeği kahvaltıda tercih edebileceğiniz Kayseri yemeklerinden bazıları. Antep gibi yemeği güzeldir.

Gezilecek Yerler ve Kayseri Arkadaşlık Sitesi

Mimar Sinan’ın doğduğu yer Ağırnas, Kayseri arkadaşlık sitesi halkının görmenizi önerdiği ilk yerdi. Ağırnas küçük bir mekan olmasına rağmen şehrin önemli mimari yapılarının birçoğunu görme fırsatı sunuyor. Melikgazi’de ilk durağınız Mimar Sinan’ın 21 yaşına kadar yaşadığı ve bugün müze olarak hizmet veren ev olmalıdır. Ağırnas, Türkler’den önce Anadolu’daki Hıristiyanların önemli yerleşim yerlerinden biriydi. Bölgede yaşayan Hıristiyanlara ait birçok yapı, burayı önemli bir turistik destinasyon haline getirmiştir. Hristiyanlığın ilk kabul edildiği döneme ait olan Ağırnas Yeraltı Şehri mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Agios Prokopis ve Surp Krikor Lusavoriç kiliseleri de Ağırnas’ın göz alıcı yapılarındandır.

Günün ikinci molanızı Melikgazi’de yapmak isteyebilirsiniz. Melikgazi’de ızgara ve mangal sevenlerin ilgisini çekecek alternatifler var. Kayseri lezzetleriyle dolu bir öğle yemeği yemek niyetindeyseniz Kayseri mantısı, Kayseri tirit, çiriş yemeği ve çok lezzetli bir pide olan cıvıklama önerebileceğimiz lezzetlerden bazıları. Güzel bir öğle yemeğinden sonra enerjinizi geri kazanabilir ve şehri keşfetmeye devam edebilirsiniz.

Kayseri Arkadaşlık ve Görülecek Yerler

Mimar Sinan’ın doğduğu yeri görmek ve mantı yemek Kayseri arkadaşlık sitesi ilinde yapılması gerekenlerdi. Artık Kayseri halkının da olmazsa olmazı olan Erciyes Dağı’nı keşfetme zamanı. Türkiye’nin en yüksek dağlarından biri olan Erciyes, şehir merkezinin 25 km batısında yer almaktadır. Sonbahar ve kış aylarında kayak merkezi olan dağ, havaların ısınması ve karların erimesiyle serin bir yaylaya dönüşür. Şehir sıcaktan kavururken, Kayserili serin ve keyifli bir gün geçirmek için Erciyes’e gelir. Erciyes, kış sporlarını sevenlere heyecan ve doğa severler için unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

Yorucu ama keyifli bir günü geride bıraktınız. Her zaman hatırlayacağınız bu günü güzel bir akşam yemeği ile renklendirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise sizleri bekleyen alternatifler arasından seçim yapmakta zorlanmamanız için Kayseri’nin öne çıkan lezzetlerini gözden geçirdik. Kağıt üzerine pastırma, Kayseri’nin meşhur pastırmasını en sade haliyle tatmanız için çok lezzetli bir seçenek. Ayrıca sosisli köfte, pöç kebap ve tepsi mantı akşam yemeği için tercih edebileceğiniz yemekler arasında yer alıyor. Hilton otelinin terasında bulunan Kale Roof Bar, günü erken bitirmek istemeyenleri memnun edecek bir mekan. Gece için Kayseri manzarası karşısında içkinizi yudumlayarak günün yorgunluğunu atabileceğiniz mekanları tavsiye ediyoruz. Şehirdeki otellerin çatı barları bu deneyim için doğru seçim olacaktır. Dilerseniz şehirde müzik ve dansın tadını çıkarabileceğiniz eğlence mekanları da bulunuyor.