Skip to main content

Karaman Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

İlk olarak Karaman Arkadaşlık Sitesi olarak size şehir hakkında bilgi vereceğiz. Karaman ili, İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde ve KonyaİçelAntalya illeri arasındadır. İl, önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. Karaman ili ve çevresi, M.Ö. 8000’li yılların başından itibaren iskan edildiği ve M.Ö. 8000’li yılların başından itibaren iskan edildiği bilinmekte ve bölge, yer altı şehirleri, mağaralar, dini merkezler gibi turistik güzellikler ve ayrıca doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüler ve büyüler. yaylalar ve diğer doğal flora ve fauna, zengin el yapımı sanat eserleri.

Karaman Arkadaşlık Sitesi – Tarihi Mekanlar

İkinci olarak ise siz değerli Karaman Arkadaşlık Sitesi kullanıcılarımıza şehirde görebileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz. Aktekke Camii (Mader-i Mevlana Camii) Cami, şehir merkezinde yer almaktadır. Karamanoğlu döneminde tamamen kesme taşlardan inşa edilmiş olup büyük bir merkezi kubbeye ve yüksek bir minareye sahiptir. Caminin sol tarafında ayrı bir yerde, Hz. Muhammed’in annesi Mümine Hatun’un tabut mezarları. Mevlana ve torunları orada.

Yunus Emre Camii Cami, şehir merkezinde olup Karamanoğlu döneminde inşa edilmiştir. Yapı merkezi kubbelidir. Caminin içinde ünlü Türk aydın ve düşünür Mutasavvıf Yunus Emre’nin mezarı bulunmaktadır.

Binbir (Binbir) Kilise (Maden Şehri – Değle): Kilise, Karaman il merkezinin 50 km kuzeyinde yer alır. uzaklıkta ve Karadağ dağının eteklerinde. Karadağ çevresinde çok sayıda kilise kalıntısı bulunduğu için bölgedeki kiliseler Binbir (Binbir) kilise olarak adlandırılıyor.

Karaman Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Son olarak ise siz Karabük Arkadaşlık Sitesi üyelerimize şehirdeki görülecek yerlerden bahsedeceğiz. Derbe Kilise 23 km. Uzaklıktaki Ekinözü köyü sınırları içinde yer almaktadır. Karaman ilçesine uzak. Tarihi kaynaklar, Derbe Kilisesi’nin dünyada yapılan ilk kiliseler arasında olduğunu göstermektedir. Bu kilise, Ephesos’taki Rahibe Meryem Kilisesi’nin inşasından 13 yıl önce, MS 41 yılında inşa edilmiştir. Derbe Kilisesi, Hıristiyanların İncil’inde üç kez geçmektedir. Derbe Kilisesi’ni ziyaret eden Hristiyanlar, dini inançlarına göre Hacı olmuşlardı.

Alahan Han, Karaman ilinin 40 km güneyinde yer almaktadır. Yapı, 12. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilmiştir.

İlin yaylaları, özellikle bahar mevsiminde köylülerin canlı stoğu için otlak amaçlı kullanılmaktadır. Su kaynakları, temiz havası, doğal güzellikleri, canlı hayvan otlatma kolaylığı ve Akdeniz Bölgesine geçiş bölgesi olması nedeniyle özellikle Ermenek Bölgesi’ndeki yaylalar, yerli ve yabancı turistlerin amaçlarla tercih ettiği sık ziyaret yerleridir. trekking, yöresel yiyecek ve içecek çeşitleri, doğal maden suyu ve mesire alanları.

Görmel Köprüsü: Karamanoğulları’nın bıraktığı en güzel eserlerden biridir. Ermenek’te. 27 m’lik köprü. yüksekliği ve 4.70 m. genişliğinde, iki revak üzerine inşa edilmiş ve Karamanoğlu Mahmut Bey’in oğlu Halil Bey tarafından yaptırılmıştır.

Karaman Köprüsü: Ayrancı semtindedir ve Karamanoğlu’nun eserlerinden biridir.

Selavat Köprüsü: Karaman’ın Göçer köyünde, Göksu nehri üzerindedir ve Karamanoğlu döneminde yapılmıştır. Yüksekliği yaklaşık 12m ve genişliği 3m’dir.

Ak Köprü: Yeşildere ilçesinde, İbrala çayı üzerinde olup Karamanoğlu dönemine aittir.