Skip to main content

Erzincan Arkadaşlık Sitesi – Hakkında

İlk önce Erzincan arkadaşlık sitesi olarak size bölge hakkında bahsetmek isteriz. Bölgenin önemli şehirlerinden biri olan Erzincan, Ankara’nın 688 km doğusunda verimli bir ovada yer alır.Erzincan’ın son derece süslü ve el yapımı bakır eşyalar, bölgenin metal işçiliğiyle ün kazanmasında uzun bir geleneği sürdürmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Fırat Nehri bölgesi ve Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden biridir.

Antik ve tarihi ipek yolu yolu üzerinde bulunan şehir, Çorum‘daki Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen ve Roma medeniyetlerinin hükümdarlığına girmiş ve Malazgirt Zaferi’nden sonra şehir Türk ve Osmanlı Devletleri. Kültürel zenginlikler ile doğal güzellikler, coğrafya, geleneksel mutfak ve alışveriş imkanlarının birleşimiyle şehir, turistik aktiviteler için bir cennet gibidir.

Erzincan Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

İkinci olarak Erzincan arkadaşlık sitesi olarak size sitemiz üzerinden bulduğunuz dostunnuzla görebileceğiniz yerleri sıraladık. Anadolu’nun en eski ve doğal kalelerinden biri olan Kemah Kalesi Hitit – Urartu dönemine kadar uzanır. Kale, sarp kayaların üzerine inşa edilmiş olup, biri diğerinin içinde ve surlarla çevrili iki yapıya sahiptir.

Antik Kentler Altıntepe (Altın tepe) 15 km. Uzaklıkta bir antik kenttir. şehir merkezinden, Erzincan – Erzurum karayolunun 100 m güneyinde yer almaktadır. Şehir, günümüze kadar ayakta kalabilen tek ve en kalıcı Urartu şehridir. 1959 yılında yapılan bilimsel kazı ve araştırmalarda, birbirini çevreleyen iki kale duvarıyla çevrili tapınak-saray kompleksi, mezarlar, konutlar ve çok sayıda arkeolojik eser ortaya çıkarılmıştır. Tümülüste bulunan M.Ö.8. Yüzyıla ait eserler arasında fildişi ve metalik objeler, miğferler ve kalkanlar, seramik objeler ve duvar karoları bulunmaktadır. Kralların isimleri, çivi yazısı ile yazılmış bronz bir nesne üzerinde bulundu. Urartu sanatının en ileri dönemine ait bu üst düzey sanat eserleri, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor. Altıntepe buluntuları arasında tanrı, insan ve hayvan figürleri ve motifleri önemli bir yer tutar. Altıntepe ören yeri tapınak – saray kompleksi, sütunlu kabul salonu, bir açık hava tapınağı, üç mezar ve bir depo binasından oluşmaktadır.

Erzincan Arkadaşlık Sitesi – Tarihi Mekanlar

Son olarak Erzincan arkadaşlık sitesi olarak gitmenizi önerebileceğimiz mekanlar dini Anıtlar Şehirde bulunan Terzibaba Türbesi, Hıdır Abdal Sultan Türbesi ve Melik Gazi Türbesi görülmeye değer tarihi yerler arasındadır. Kemah Mahallesi’ndeki Gülabibey Camii günümüzde halen kullanılıyor. Mama Hatun Külliyesi, Tercan ilçesinde bulunmaktadır. II.