Skip to main content

Diyarbakır Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Sizin de Diyarbakır Arkadaşlık Sitesi üzerinden dost bulabileceğiniz şehir Güneydoğu Anadolu’da Dicle Nehri’nin kıyısında yer alan Türkiye’de bir kültür başkentidir. Dokuz bin yıllık tarihinde birçok medeniyetin ve kültürün yaşadığı kent, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin yanı sıra dünyanın en uzun ikinci duvarına sahip. Adını bölgeye yerleşen ve Bekir’in yurdu olarak anılan Bek Bekir Vail en adlı göçebe aşiretten alan bölgeye Diyarbakır adı verildi.

Güneydoğu Anadolu’nun ortasında yer alan şehir, Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin gibi önemli tarihi şehirlere komşu. Dünyanın en eski yerleşim yerleri olan Anadolu ile Mezopotamya arasında bir köprü olan bu şehir, zengin yemek kültürüne ve sayısız tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ayrıca karpuz ve karpuz festivalleriyle de ünlüdür.

Karasal bir iklime sahip olan Diyarbakır, yazın ortalama 31 ° C sıcaklıkla sıcak ve kurak, ortalama 1.8 ° C sıcaklıkla kışları soğuk, İlkbahar ayları ve Eylül-Kasım ayları arasında yılın en güzel zamanlarıdır. Elverişli hava koşulları ve çiçek açan bitki örtüsünün getirdiği doğal güzelliklerle Diyarbakır’ı ziyaret etmek. Turizmin zirve yaptığı bu zamanlarda Diyarbakır’da farklı aktiviteler bulabilir, şehir ve çevre ilçelerdeki tarihi yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz. Diyarbakır’ın tüm güzelliklerini keşfetmek ve bu tarihi şehirde unutulmaz bir tatil geçirmek istiyorsanız Diyarbakır’da en az 2-3 gün kalmanızı tavsiye ederiz. Elazığ‘a yakındır.

Gezilecek Yerler – Diyarbakır Arkadaşlık Sitesi

Öncelikle Diyarbakır Arkadaşlık Sitesi olarak size bu şehirde güzel yapılar olduğunu hatırlatalım. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Diyarbakır surları, 6 km uzunluğundaki Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surlarıdır. Surlar ve kapılar, 7000 yıllık tarihte birçok medeniyet ve kültür tarafından ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dünyanın en eski ve en güçlü yapılarından biri olan surlar, tarih boyunca pek çok türkü ve efsaneye konu olmuştur.

Hevsel Bahçeleri
Dicle Nehri ile tarihi surlar arasında yer alan Hevsel Bahçeleri, 8000 yıllık tarihi boyunca otuz farklı medeniyet tarafından tarım alanı olarak kullanılmış ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer almaktadır. Halen halkın kullanımına açık olan alan, tarımsal değerin yanı sıra kültürel ve tarihi öneme de sahiptir. Şehir surlarından rahatlıkla görebileceğiniz Hevsel Bahçeleri, muhteşem manzarasıyla büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

Diyarbakır Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Şimdi ise size Diyarbakır Arkadaşlık Sitesi dostunuzla görebileceğiniz yerleri sıralayacağız:

Dengbej Evi (Dengbej Hanesi)
Dengebej, stran denilen şarkılar söyleyen sanatçılara verilen isimdir. Her gün toplam yirmi sekiz Dengbej’den beşinin sanatını sergilediği Dengbej evleri. Diyarbakır’da yapılacak kültür gezilerinin başında bu kültürün yaşandığı Dengbej evleri geliyor.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi
Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, bu şehrin tarihini ve etnografik yapısını daha iyi görebileceğiniz bir müzedir. Prehistorik dönemden Osmanlı dönemine kadar birçok tarihi eseri barındırır. Müze ayrıca çevredeki kazılarda insanlık tarihi ile ilgili önemli buluntu ve keşifler sergiliyor.

Leechlu Han
Sülüklü Han, son yıllarda şehrin en dikkat çekici hanlarından biri olmuştur. Adını, tedavide kullanılan doktor ve şifacılar tarafından kuyudan çıkarılan sülüklerden almıştır. Diyarbakır’a özgü kahveyi otantik bir ortamda içmek isteyen herkes için huzurlu bir ortam.