Skip to main content

Çanakkale Arkadaşlık Sitesi – Şehir Nasıldır?

Öncelikle Çanakkale arkadaşlık sitesi olarak size şehirden biraz bahsedelim. Çanakkale’de kaldığınız süre boyunca dünya tarihinin en önemli iki yerini – Truva ve Gelibolu – keşfedebilirsiniz. Başlangıçta Çanakkale, Kale-i-Sultanie adlı bir Osmanlı kalesiydi. Daha sonra çömlekçilikte üstünlük sağladı ve böylece şimdiki adı Çanakkale – çömlek anlamına gelen “canak” ve kale anlamına gelen “kale” adını aldı. Çanakkale’yi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, 25 Nisan Anzak Günü’nden (Birinci Dünya Savaşı askerlerine haraç ödeme günü) kaçınmak daha iyidir çünkü o dönemde şehir otellerinin çoğu kalabalık kalmaya devam ediyor.

Çanakkale Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Bu güzel şehirde, Çanakkale arkadaşlık sitesi olarak gezebileceğiniz yerleri sizin için sıraladık. Sultan II. Mehmet’in (1451) karşı kıyılarda yaptırdığı Kilitbahir ve Çimenlik Kalesi de görülmeye değer. İkinci kale askeri bir müzeye dönüştürüldü.

Gelibolu yarımadasında bulunan Anzak koyu, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin bu yarımadayı istila etmek için ilk girişimlerine başladıkları yerdir. Yabancı askerlerin birkaç savaş anıtı ve ayrıca Atatürk Anıtı var. “Kanlisirit” anıtı ve Anzak koyunun yakınındaki Lone pie mezarlığı da görülmeye değer.

Bölgenin doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız Bozcaada Adası’na gelin. Görkemli bir Venedik kalesine, parıldayan beyaz evlere ve restoranlara ve geniş üzüm bağlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bir başka güzel ada da Türk Adalarının en büyüğü olan Gökçeada’dır. El değmemiş koylarla çevrilidir ve çam-zeytin kaplı yeşil tepelerle çevrilidir. Burada kutsal Manastırlar ve kaynaklar var. Plaj hayatına ilgi duyanlar için Ayazma, Poyraz ve Igdelik’teki kumsallar en iyi seçenekler.

Çanakkale Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Son olarak ise Çanakkale arkadaşlık sitesi olarak size şehrin tarihinden bahsetmek isteriz. 1915’te Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz İmparatorluğu ve Fransa, Boğazlar üzerinden su yolunu güvence altına almaya ve nihayetinde Konstantinopolis’i ele geçirmeye çalıştı. Türkiye’de Çanakkale Savaşı veya Çanakkale Savaşı olarak bilinen bu savaş, 1915 yılının Mart ayında Kraliyet Donanması’nın Çanakkale Boğazı’nı zorlayamadığı ve ağır kayıplar verdiği Çanakkale Savaşı (Türkçe: Çanakkale Savaşı) olarak anılır. Bir dizi operasyon sırasında, HMS Triumph, HMS Ocean, HMS Goliath, HMS Irresistible ve Fransız savaş gemisi Bouvet batırıldı. Fransız denizaltısı Q84 Joule ve Avustralya denizaltısı AE2 de tahrip edildi ve diğer birkaç önemli gemi de sakat kaldı. Hasarın büyük bir kısmı mayınlardan meydana geldi, ancak bir Alman U-Botu ve küçük Türk gemisi de katkıda bulundu. İstanbul gibi marmara bölgesindedir.

1920 yılı itibariyle şehrin nüfusu yaklaşık 22.000 olarak tahmin ediliyordu. Aktif bir liman kenti, eski geçmişte olduğu gibi boğazdan geçen gemilerin durma noktasıydı. Bölgeyi ziyaret eden İngilizler tarafından geçenler için kaliteli konaklama ve kaynak eksikliği olarak tanımlandı. Şehirden ihraç edilen mallar arasında şarap, post, çanak çömlek, seramik karolar ve tahıl vardı.