Skip to main content

Burdur Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Öncelikle Burdur arkadaşlık sitesi olarak söyleyebiliriz ki Burdur’da görülecek çok şey var. Burdur Müzesi mutlaka görülmeli. İnsuyu mağarası yeryüzünün en büyük ikinci mağarasıdır, 597 metre uzunluğunda ve çeşitli büyüklükte 9 göle sahiptir. Şeker hastalarına ve mide rahatsızlıklarına şifalı olan suyu nedeniyle turistlerin çoğu bu mağarayı ziyaret etmektedir.Mağaranın içinde doğal bir temiz hava sirkülasyonu vardır, bu da ziyaretçilere uygun koşulları sağlar. Sagalassos antik kenti, kente 30 kilometre uzaklıktadır. Sagalassos, Hitit belgelerinde ilk olarak Salawassa olarak geçmiştir. Arkeologlar bina ve heykel kalıntılarını gün ışığına çıkardı. En önemli keşiflerden bazıları Dorik Çeşme Evi, Neon Kütüphanesi, Kuzeybatı Heroon, Antoninler Nymphaeum ve 12.000 kişilik bir tiyatro olan Tiberya Kapısı. Cremna (Kremna) şehri Burdur’a 45 kilometre uzaklıkta. Kremna, Roma döneminde MS 2. yüzyıldan kalma Pisidya şehridir. Bugün gidip Forum’u (Genel meydan), bazilikayı ve kütüphaneyi ziyaret edebilirsiniz.

Burdur Arkadaşlık Sitesi – İsmi Hakkında

Şehrin ismi hakkındaki bir rivayeti Burdur arkadaşlık sitesi olarak size anlatmak isteriz. Bir rivayete göre, adın bölgenin eski adı olan “göller diyarı” anlamına gelen “Limobrama” kelimesinden dönüştürüldüğü söyleniyor. En az on tane daha söylenti var. Burdur’un tarihi 8000 yılı aşkın bir geçmişe dayanmaktadır. Başkuyu ve Yeşilova köylerinde bulunan kaya resimleri, bu bölgede Paleolitik çağdan kalma insan yerleşimlerinin olduğunu kanıtlıyor. Arkeologlar ayrıca Neolitik (MÖ 8000 – 5500) ve Kalkolitik (MÖ 5500 – 3200) çağlarına ait sanat eserlerini keşfettiler. MÖ 17. yüzyılda Burdur, Çorum Hititlerin batı komşusu Arzawa krallığı ve Lidya krallığının öncülleri tarafından kontrol edildi. MÖ 546’da Lidya Kralı Kroisos, MÖ 334’te Büyük İskender’in gelişine kadar bölgeyi yöneten Persler tarafından yenildi. 1. yüzyıldan sonra Burdur Romalıların egemenliğine girmiş ve daha sonra Bizans İmparatorluğu devralmıştır. MS 11. yüzyılda Türkler şehri aldı ve ardından şehir Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası oldu.

Burdur Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Son olarak size Burdur arkadaşlık sitesi olarak Cibyra antik kentini gezmenizi öneririz, bu antik kent şehre 108 km. Mesafedeki üç tepe üzerinde kurulmuş olan Oineanda Balbura, Bubon (İbecik) antik kentleri ile diğer üç antik kentin birleşiminden oluşan Tedropolis’in başkentidir. il merkezine uzaklığı, Gölhisar ilçesinin batısında. Antik Cibyra kentinde zamanın aşınmasına dayanabilecek başlıca yapılar stadyum, yukarı ve aşağı agora, belediye binası, tiyatro, mezarlık alanları ve anıtsal su kemeridir.

Hacılar Höyüğü (TÜMÜLÜS): Bu köy şehre 24 kilometre uzaklıkta. Hacılar, insanın evrelerini ve insanın avcıdan toplayıcıya nasıl değiştiğini gösteren Neolitik ve Kalkolitik çağ yerleşimidir. Bu arkeolojik sit alanında iki katlı büyük evler, dar sokaklar, her evin çevresinde Ana Tanrıça figürleri ve geometrik desenler bulunuyor.