Skip to main content

Bingöl Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle size Bingöl arkadaşlık sitesi olarak şehrin genel bilgilerinden bahsedelim. Bin gölün bulunduğu Bingöl, Türkiye’nin Anadolu ilinde yer alır. 1950 yılına kadar Bingöl halk arasında Çapakur olarak anılırdı. Bingöl, harika yaylaların ortasında uygun bir konuma sahiptir ve buzlu buzullarla çevrilidir. Bingöl, son zamanlarda her yıl çok sayıda doğayı ve sporu seven bireyi kendine çeken popüler bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

Bingöl, Elazığ’ın 144 kilometre doğusunda, genişlemiş ve masif Doğu Anadolu Platosu’nun yüksek bölgesinde yer almaktadır. Kalatepe Zirvesi, Bingöl’ün Karlıova ilçesine çok yakın, Bingöl Dağı’ndaki en yüksek zirvesidir. Bu özel nokta, özellikle 15 Temmuz – 15 Ağustos arasında yükselen güneşin mükemmel bir görüntüsüne sahip olmak için gerçekten muhteşem bir destinasyondur. Bingöl’ün kuzeybatıda Tunceli, kuzeyde Erzincan, kuzeydoğuda Erzurum, doğuda Muş, güneyde Diyarbakır ve doğuda Elazığ illeri ile sınırı vardır.

Bingöl Arkadaşlık Sitesi – Tarihi Hakkında

Sırada ise Bingöl arkadaşlık sitesi tarihinden bahsedeceğiz. Bingöl’de Kürt ve Türk yıllardır kardeşçe yaşamaktadır.. Tarih boyunca bölge Urartu, Asur, Pers, Roma, Arap, Selçuklu, Saltuk, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı medeniyetleri tarafından kontrol edilmiştir. Bingöl, Ortaçağ’da Bizans imparatoru Romanos I Lekapenos’un 942’de kalıcı olarak Bizans İmparatorluğu’na dahil etmesinden sonra Romanoupolis (Yunanca: Ῥωμανοῦπολις) olarak biliniyordu. Başlangıçta Mezopotamya temasının bir alt bölümünü oluşturdu, ancak daha sonra ( ca. 970) ayrı bir temaya yükseltilmiştir. Bingöl’ün farklı yerlerinde kazılan bu medeniyetlerin kalıntıları, eski çağlardan kalma tanıklık ediyor.

Bingöl Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Bize göre Bingöl’ün arkadaşlık sitesi üzerinden edindiğiniz dostunuzla ilk görülecek yer Yüzen Ada olabilir. Bingöl’deki Yüzen Ada, Tabiat Ana’nın harika bir armağanıdır. Oluşumu ve varoluşsal yapısına bakmak oldukça ilginçtir. Yüzen Ada, Solhan İlçesi sınırlarına bitişik Hazaraş Köyü’nün Aksakal bölgesinde yer almaktadır. Adanın en büyüleyici yanı, belirli bir noktada sabit kalmadan tüm gölde özgürce ve harika bir şekilde hareket edebilmesidir. Heyecan verici kış sporlarını seviyorsanız Bingöl’ün kayak köşküne rahatlıkla sığınabilirsiniz. Bu muhteşem tesis, Orta Doğu Anadolu’da, Bingöl şehir merkezinin 25 kilometre dışında yer almaktadır. Bu kayak kulübesi 50 yatak kapasitesine sahiptir ve özel kayak yeri acemiler ve hevesli yeni başlayanlar için kesinlikle uygundur. Kos Termal Resort, Bingöl’ün 18 kilometre kuzeydoğusundadır.