Skip to main content

Aksaray Arkadaşlık Sitesi – Sporlar

Runfire Cappadocia Ultramarathon, Aksaray Arkadaşlık Sitesi sayesinde bilinen çöl konseptli çok günlü koşu ultramaratonu, 2012 yılından bu yana her yıl Temmuz ayında düzenlenmektedir. Yarış, Nevşehir Kapadokya’nın çeşitli yerlerinden Tuz Gölü’ne uzanarak altı günde 244 km tur atar.

Aksaray Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Aksaray bölgesi yüzyıllar boyunca Anadolu’dan geçen İpek Yolu boyunca önemli bir mola yeriydi ve Aksaray kenti uzun bir geçmişe sahip. Bu bölgede Aksaray arkadaşlık sitesi size dost edinmenin imkanını sunmakta.

Garsaura kasabası, son Kapadokya kralı olan Kapadokya Archelaus tarafından Archelaïs adını almıştır. Roma döneminde, kasaba Colonia olarak biliniyordu ve bir piskoposluk ve imparatorluk aplektonuna sahip önemli bir askeri merkezdi. Piskoposlarından Euphrasius, 325 yılında Birinci İznik Konsili’ndeydi, Boğaziçi (Büyük Basil ve Nazianuslu Gregory’nin yazışmalarında adı geçen) 381’de Birinci Konstantinopolis Konseyinde, Daniel 431’de Efes Konseyinde, Aristomachus (aynı zamanda Colonia’nın ait olduğu Roma Kapadokya Tertia eyaletinin piskoposlarının 458’de İskenderiye Proterius’un öldürülmesine ilişkin Trakyalı Bizans İmparatoru Leo I’e yazdığı mektubun da imzacısı olan), 451’de Kalkedon Konseyi’nde, İskender, Konstantinopolis Patriği Menas tarafından 536’da ve Conon’un 692’de Trullan Konseyi tarafından çağrıldığı bir konseyde. [Artık bir yerleşim piskoposu olmayan Colonia in Cappadocia, bugün Katolik Kilisesi tarafından itibari bir görünüm olarak listelenmiştir. Colonia aynı zamanda Konstantinopolis Ekümenik Patrikliği’nin Türkiye’deki önemli bir metropolüdür.

Aksaray Arkadaşlık Sitesi – Yerel Mutfak

Bu, tahıl, et ve süt ürünleri ile birçok çeşit meyve ve sebze üreten zengin bir tarım bölgesidir. Bu nedenle, kasabanın mutfağı yüksek standarttadır. Güzel bir gastronomi yolculuğuna çıkabileceğiniz Aksaray arkadaşlık sitesi tarafından önerilen bazı yemekler var. İyi bilinen yemekler arasında birçok hamur işi ve diğer buğday bazlı yemekler bulunur, örneğin:

yufka (filonun kendisine yufka da denir), ekmek gibi yenen veya peynirle (veya et ve diğer dolgularla) doldurulan ve sıcak bir tavada kızartılan (doluma göre sıkma, katmer veya sac böreği)

mantı gibi buharda pişirilmiş etli makarna dahil birçok çeşit makarna veya kuskus

tarhana buğday unu, baharat ve yoğurdun kurutulmuş karışımından yapılan bir çorba

pelte ve un, şurup ve tereyağı tatlısı

höşmerim, kaygana ve çoğu tereyağı ve un içeren diğer birçok zengin tatlı

Diğer yemekler arasında bamya veya yoğurtla yapılan çorbalar ve Arabaşı denilen kalın unlu tavuk yahnisi yer alıyor.