Skip to main content

Ağrı Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölgenin adı Karakilisa idi. Şimdiki şehir merkezi 1860’larda Bitlisli bir grup Ermeni tüccar tarafından Karakilise (“siyah kilise”) adıyla kurulmuş ve yerel halk tarafından Karakise olarak tanınmış ve bu versiyon resmi olarak Cumhuriyet döneminin başında Karaköse’ye çevrilmiştir. Bu isim ayrıca Ağrı arkadaşlık sitesi 1946’da Ağrı olarak değiştirildi.

Ortaçağda, bölgenin idari merkezi, bir zamanlar önemli bir kasaba olan Alashkert’te bulunuyordu. Kasabaya adını veren “kara kilise” bir ortaçağ Ermeni kilisesiydi. 1895’te Lynch, Karakilise’de kaldı ve nüfusunun 1500-2000 arasında olduğunu, yaklaşık üçte ikisinin Ermeni olduğunu ve kasabada yakın zamanda yerel olarak görevlendirilmiş bir Kürt Hamidiye alayı için bir kışla kurulduğunu yazdı. Van‘a yakındır.

Ekonomi ve Ağrı Arkadaşlık Sitesi

Ağrı, temel ekonomik faaliyetin Tarım ve Hayvancılık olduğu Ağrı ilinde sanayinin büyük bölümünü bünyesinde barındırmaktadır. Ağrı Et ve Süt Fabrikası vardır ve ELDESAN deri fabrikası bölgenin en büyük fabrikalarından biridir. Ayrıca Şeker Fabrikası, Ağrı arkadaşlık sitesi Kundura Fabrikası Un Fabrikaları, Zirai Ekipman üretim yerleri, tuğla fabrikası, kireç fabrikası, mobilya fabrikası, süt fabrikası ve tekstil fabrikaları bulunmaktadır.

Güneyde Ağrı, Yolluyazı’daki Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na erişim ile sayılır. Ulusal ve uluslararası uçuşlar buradan gelir ve kalkar. Ağrı’nın kuzeyinde, 162 kHz’de 1000 kw ile yayın yapan, 2 250 metre boyunda lenteli uzun dalga yayın istasyonu bulunmaktadır. Kışları çok soğuk olan çok fakir bir bölgedir. Çoğu insan dağın yamacında hayvan otlatarak yaşıyor. Çok az insan üniversiteye gitmeyi başarır; İnsanlar ergenlik çağında evlenme eğilimindedir ve on veya daha fazla çocuğu olan aileler yaygındır. Yerel milletvekili Fatma Salman Kotan, bölgede toplumun ataerkil yapısının aşındırılması gerektiğini yazdı.

Ağrı Arkadaşlık Sitesi – İklim

Ağrı, Köppen altında Akdeniz etkisindeki ılık-yaz nemli karasal iklim ve Trewartha sınıflandırması altında ılık yaz karasal iklimine sahiptir. Yazlar Ağrı arkadaşlık sitesi genellikle kısadır ancak serin gecelerle ılık geçer. Ağustos ayında ortalama en yüksek sıcaklık yaklaşık 30 ° C’dir (86 ° F). Kışlar çok soğuktur. Ortalama düşük Ocak sıcaklığı -16 ° C’dir (3 ° F). Kışın çok kar yağar, şehirde ortalama dört ay kalır. Kaydedilen en yüksek sıcaklık 10 Ağustos 1961’de 39,9 ° C (103,8 ° F) idi. Ağrı’da kaydedilen en düşük sıcaklık 20 Ocak 1972’de -45,6 ° C (-50,1 ° F) oldu. Kaydedilen en yüksek kar kalınlığı 225 cm (88,6 ° F) oldu. inç) 21 Şubat 1985.