Skip to main content

Van Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Kedisi, kahvaltısı ve gölü ile ünlü şehir Van, M.Ö. 7000’lere kadar uzanan tarihiyle de bir tarih hazinesidir. Van Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz dostunuzla Van’ı her yerde keşfetmek için bazı tavsiyelere ihtiyacınız olabilir. Van’da ne yenir, Van’da ne görülür gibi soruları kent sakinlerine sorduk ve aldığımız yorum ve önerilerle keyifli bir Van gezisi programı hazırladık. Bu güzel şehirde görülecek çok yer var. Bu nedenle ilk adım olarak Van’da araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Hazırsanız gezimize başlayalım. Hakkari iline yakındır.

Gezimize Van’ın meşhur kahvaltısı ile günü selamlayarak başlıyoruz. Van kahvaltı sofralarında belki de hiç tatmadığınız birbirinden lezzetli lezzetleri bulabilirsiniz. Pek çok kişinin duyduğu ve merak ettiği meşhur kahvaltı sofrasına zaman ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kahvaltının ardından şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktaki Çavuştepe Köyü’ne hareket edebilirsiniz. Köydeki en önemli yapı Çavuştepe Kalesi’dir. MÖ 8. yüzyılda inşa edilen kale, Urartu eseri olarak biliniyor. Kral Sarduri II bu kıymetli kaleyi inşa etti ve buradan yaklaşık 35 km uzaklıktaki Gevaş ilçesine ilerleyebilirsiniz.

Van Arkadaşlık Sitesi: Nereyi Gezmeli

Gevaş’ta ilk ziyaret noktası Halime Hatun Kümbeti‘dir. Kesin tarihi bilinmemekle birlikte 1335 yılında yapıldığı tahmin edilen kubbe gerçekten görülmeye değer. Yapının giriş kapısındaki metne göre Halime Hatun Kümbeti, 1315-1335 yılları arasında Van ve çevresine hâkim olan Melik İzzeddin tarafından kızı Halime Hatun için yaptırılmıştır. Halime Hatun Kümbeti’nden sonra Gevaş’tan kalkan tekneler ile Van arkadaşlık sitesi sayesinde arkadaş bulabileceğiniz Van Gölü’nde 20 dakikalık bir yolculuk yaparak Akdamar Adası’na gidebilirsiniz. Asıl adı Ahtamara olan Akdamar Adası, Van Gölü’ndeki dört adadan biridir. Adadaki Akdamar Kilisesi, 915-921 yılları arasında Kral I. Gagik tarafından Keşiş Manuel’e yaptırılmıştır. Kilisenin kuzeydoğusunda ve kuzeyinde şapeller, güneyinde bir çan kulesi ve batısında bir jamadun (cemaat evi) bulunmaktadır. Adanın kuzeydoğusundaki şapel 1296-1336, çan kulesi ve jamadun ise 1763 yılında yapılmıştır. Adanın kuzeyindeki şapelin yapım tarihi bilinmemektedir. Bu değerli yapılar 2007 yılında restore edilerek Anıt Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Van Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Diğer Yerler

Şehir merkezine 5 km uzaklıkta olan Van Kalesi, Van’ı görmeden çıkmamanız gereken yerler arasında. Van Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla Van Gölü kıyısındaki sarp bir kayalığın üzerine inşa edilen bu kale, Urartulardan kalma bir kalıntıdır. MÖ 9. yüzyılda inşa edilen kale, 80 metre yüksekliği ve 1800 metre uzunluğuyla son derece görkemli görünüyor. Bu nedenle kale, dönemin devleri tarafından yaptırıldığı için de efsanelere konu olmasıyla biliniyor.

Kale turunun ardından buradan 5 km uzaklıktaki Van Müzesi’ne hareket edebilirsiniz. 1972 yılında kurulan müze, çok sayıda arkeolojik ve etnografik esere ev sahipliği yapmaktadır. Neolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar pek çok medeniyete ait eserleri görebileceğiniz Van Müzesi, özellikle Urartu koleksiyonu ile dünyanın en zengin müzelerinden biridir.