Skip to main content

Muğla Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Ege ile Akdeniz arasındaki en güzel illerden biri Muğla Arkadaşlık Sitesi şehridir. Turist dostu unsurları ile öne çıkan Muğla, Aydın ile Antalya illeri arasında yer almaktadır. Kentin girintili çıkıntıları vardır ve bu alanların çevresinde çok güzel koylar vardır. Yeşil ormanlar bol ve birkaç düzlük de var. Muğla’nın başlıca ilçeleri Dalaman, Marmaris, Datça, Bodrum, Ortaca, Milas ve Fethiye’dir. Antik çağlardan Osmanlı İmparatorluğu’na ve Cumhuriyet Dönemi’ne kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kent, gezilmesi gereken birçok tarihi mekana da ev sahipliği yapıyor.

Şehir Rehberi ve Muğla Arkadaşlık

Ülkemizin en sıcak illerinden biri olan Muğla Arkadaşlık Sitesi ili, özellikle yaz sezonunda ülkemizin en çok tercih edilen turistik cazibe merkezlerinden biridir. Beyaz evleri ile otantik bir tasarıma kavuşan şehir, bacaları ve gravürleri ile önem taşıyor. İlimizde mimari yapılar halen yapılabilmektedir. Ahşap veya taş evler, kırmızı kiremit, beyaz boya ve yeşil bitkilerle geleneksel dokusunu yansıtıyor.

Zengin yemek çeşitleri ile Ege mutfağına vurgu yapan Muğla mutfağı, birbirinden lezzetli ve pratik tarifleri ile dikkat çekiyor. Ege Bölgesi’nin başlıca sebze yemeklerini burada mutfaklarda da bulabilirsiniz. İlginç olan nokta, şehir mutfağında sebze ve hamur işi tariflerinin çeşitliliğinin çok fazla olmasıdır. Çoğu çorba arasında en meşhur çorba tarhana’dır. Bu seçeneklerin dışında hamur işlerinden köfte çeşitlerine, et yemeklerinden balık yemeklerine kadar pek çok lezzet var.

Muğla Arkadaşlık Sitesi – Görülecek Yerler

Son olarak Muğla Arkadaşlık Sitesi sayesinde dost edinebileceğiniz Muğla sanayide az gelişmiş olsa da turizm odağı nedeniyle inşaat sektöründe büyük bir gelişme göstermiştir. Otellerin ve pansiyonların bulunduğu sahiller yaz sezonu boyunca oldukça hareketli. Şaşırtıcı güzelliklere sahip bu kıyılarda yüzlerce koy, koy ve burunlar var. Bodrum, Marmaris ve Fethiye en çok ziyaret edilen deniz turizmi bölgeleridir. Şehirde denizin çekiciliğinin yanı sıra birçok tarihi yer de var:

Bodrum Müzesi, Milas Müzesi, Fethiye Arkeoloji Müzesi
Şahidi Camii, Saburhane Camii, Ulu Camii, Kurşunlu Camii
Trolian Parkı, Muğla Şehir Ormanı, Gökova Koyu, Ölü Deniz Belceğiz, Kelebekler Vadisi
Bodrum Kalesi, Keramos Kalesi, Marmaris Kalesi
Patara Harabeleri, Amos Harabeleri, Telmessos Harabeleri, Ören Harabeleri
Sultaniye Kaplıcası, Bozhöyük Kaplıcası, Karada Maden Suyu, Gebeler Kaplıcası.
Köyceğiz, Türkiye’nin cittaslow’larından biri.
Muğla’da ayrıca birçok mavi bayraklı plaj vardır.