Skip to main content

Kastamonu Arkadaşlık Sitesi – Şehir Hakkında

Kastamonu denilince akla ilk gelenler meşhur Kastamonu evleri ve Taşköprü sarımsağı olsa da bu şehir tarihi değerleri, doğal güzellikleri ve eşsiz lezzetleriyle size keyif dolu bir gün vaat ediyor. Kastamonu’da araç kiralamak, şehri rahatça gezmek için en iyi seçenek. Şehirde Kastamonu Arkadaşlık Sitesi arkadaşınızla geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirebilmeniz için Kastamonu halkının önerilerini sizler için derledik. Kastamonu’da Ne Yenir Kastamonu’nun tarihi yerleri nerelerdir? Bu sorulara aldığımız cevaplar ile hazırladığımız seyahat rehberi ile seyahatinizi planlayabilirsiniz. Seyahatinizi planlamadan önce ilk önerimiz araç kiralamaktır. Ardından şehir turunuza hızlı bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Şehir Sinop ve Çankırı şehrine yakındır.

Güne iyi bir başlangıç ​​yapmak için ihtiyacınız olan tek şey güzel bir kahvaltıdır. Kastamonu’nun güzelliklerini seyrederken kahvaltının tadını çıkarabileceğiniz pek çok yer var. Zengin bir kahvaltı sofrası ile kendinizi güne hazırlayabilir, ev yapımı organik lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Kastamonu kahvaltılarının olmazsa olmazı olan İnebolu simidini tatmadan sofradan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Gezilecek Yerler ve Kastamonu Arkadaşlık

Doğada doğal lezzetlerle Kastamonu Arkadaşlık Sitesi dostunuz ile birlikte yapılan kahvaltının ardından Loç Vadisi tüm ihtişamıyla sizi bekliyor. Vadiye Kastamonu merkeze yaklaşık 130 km uzaklıkta olan Cide beldesi üzerinden gidebilirsiniz. Küre Dağı’nın eteklerinde yer alan vadi, dünyada sadece o bölgede bulunan bitki çeşitliliği ile milli park olmaya aday. Vadinin içinden geçen Devrekani Çayı, mutlaka görmeniz gereken bir diğer doğal güzelliktir. Zengin çam ormanları ile çevrili alanda, mevsimlerde balık tutabilir ve derede yüzebilirsiniz.

Gezinizin bu bölümünde Gideros Koyu’na uğramayı unutmayın. Loç Vadisi’ne 30 km uzaklıkta bulunan koy, son yılların popüler gezi destinasyonları arasında yer alıyor. Karadeniz ile tezat oluşturan durgun suyu ve meşe, kestane, şimşir, kayın ve çam ağaçlarından oluşan doğası ile görülmeye değer. Yazın yüzebilir, teknede yelken açabilir ve hatta ekipmanınız varsa kamp yapabilirsiniz.

Karadeniz’in doğasında bir tura çıkıyorsanız, çabuk acıkmanız kaçınılmazdır. Deniz kenarındaki mekanlarda harika bir manzara eşliğinde lezzetli deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Kastamonu halkı kefal ve mezgit balığı tavsiye ediyor. Ancak gezinize şehir merkezinde devam edecekseniz Kastamonu mutfağının eşsiz lezzetleri arasından seçim yapabilirsiniz. Öğle yemeğinde etli ekmek, tirit, mıklama, bandurma ve patates paçası deneyebileceğiniz yemeklerden bazıları.

Kastamonu Arkadaşlık Sitesi -Yapılacak Şeyler

Yemeğinizi şehirde Kastamonu Arkadaşlık Sitesi dostunuzla yemeyi tercih ederseniz Kastamonu Saat Kulesi’ni ziyaret ederek yolculuğunuza devam edebilirsiniz. 1885 yılında inşa edilen 12 metre yüksekliğindeki kulenin ilginç bir hikayesi var. Kule, II. Abdülhamid tarafından İstanbul Sarayburnu’ndan Kastamonu’ya sürüldü. Bunun nedeni, padişahın favorilerinden birinin aniden zil çalması nedeniyle düşük yapmasıdır.

Saat Kulesi’nden sonra kuleye 650 m mesafede bulunan Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1870 yılında inşa edilen konak, günümüzde Etnografya Müzesi olarak kullanılmakta ve Kastamonu kültürüne ait dokuma, ayakkabıcılık, ağaç oymacılığı, bakırcılık ve halatçılık gibi el sanatlarının örneklerini sergilemektedir.

Gezinizin akşam yemeği öncesi son durağı Kastamonu Kalesi olabilir. Müzeye 500 m uzaklıkta bulunan kale, 12. yüzyıla kadar uzanıyor ve o dönemde Bizans İmparatorluğu’na hâkim olan Komnenos Hanedanlığı tarafından yaptırıldığı biliniyor. Kentin adının, bu kaleye verilen Kastra Komnenos’un yani Komnenos Kalesi’nin adından geldiği sanılmaktadır. Kastamonu halkının akşam yemeği için önerdiği yemekler, Kastamonu mutfağından lezzetler ön plana çıkmasıyla öne çıkıyor. Kastamonu halkı da kel simitli tirit’in tadı konusunda hemfikir. Ancak hala oradayken diğer yemekleri denemeyi unutmayın. Akşam yemeğinde mutlaka çökertme kebabı, banduma veya püryan kuyu kebabından en az birini denemelisiniz. Yemekten sonra Kastamonu’nun meşhur cırık tatlısı veya çekme helva ile günü sonlandırabilirsiniz.